Bułgaria – Kultura i religia
Językiem urzędowym jest bułgarski, zaliczany do rodziny języków słowiańskich. Do jego zapisu stosuje się zmodyfikowaną cyrylicę. W Bułgarii żyją też znaczne mniejszości narodowe. Ok. 9 % ludności stanowią Turcy, a prawie 5 % to Romowie. Obie mniejszości posługują się własnymi językami.
Religią dominującą jest prawosławie. Wyznaje ją 82% społeczeństwa. Na drugim miejscu plasuje się islam; 12% mieszkańców Bułgarii to muzułmanie. Katolicy i protestanci stanowią w sumie ok. 1%.
Kultura bułgarska kształtowała się pod rozmaitymi wpływami. Bułgaria leży w słowiańskim kręgu kulturowym, ale przez długi czas jej terytorium było zdominowane najpierw przez Cesarstwo Bizantyjskie, a następnie przez Imperium Osmańskie. Historia Bułgarii zadecydowała o różnorodności i kolorycie jej kultury.
Za czasów dominacji Bizancjum narodziła się bułgarska tradycja malowania ikon i powstały znaczące szkoły artystyczne wschodniego chrześcijaństwa.
Z kolei wpływy tureckie widoczne są w muzyce ludowej, gdzie nałożyły się na średniowieczne tradycje śpiewów chóralnych.
U schyłku panowania tureckiego (XVIII/XIX w.) powstały słynne szkoły artystyczne: trewneńska, bańska i samokowska. Ich przedstawiciele specjalizowali się w ikonopisaniu, malarstwie i architekturze.
Bułgarzy są ludźmi bardzo gościnnymi i towarzyskimi. W ich życiu znaczną rolę odgrywają długie biesiady w gronie rodziny i przyjaciół. Obiady zwykle zaczynają od świeżej sałatki i kieliszka rakiji. Następnie na stole pojawia się zupa, a później tradycyjna mandża, czyli danie z gotowanych ziemniaków i cebuli. Jednak chyba najsłynniejszą bułgarską potrawą jest jogurt.
Jadąc do Bułgarii warto pamiętać o odmiennej mowie ciała. Kiwanie głową, które Polacy interpretują jako 'tak’, w Bułgarii oznacza 'nie’. I odwrotnie, kręcenie głową w Polsce oznaczające zaprzeczenie, dla Bułgara będzie oznaką aprobaty.
Wczasy w Bułgarii z pewnością pozostaną niezapomniane, czego dowodem są licznie powracający tu Polacy.