Bułgaria – Bansko
Nareszcie dożyliśmy czasów kiedy bez żadnych problemów można swobodnie przemieszczać się między państwami europejskimi. Planując jakikolwiek wyjazd, nic nas nie ograniczy i śmiało możemy podróżować w miejsca, o których zawsze marzyliśmy. Zatem zamiast spędzać kolejne ferie zimowe w polskich górach możemy wybrać się na narty do Bułgarii. Na pierwszy rzut oka ta koncepcja wydaje się być trochę nietrafiona, ale wkrótce okaże się jest to jeden z najbardziej szalonych i udanych pomysłów na spędzenie zimy. Dla osób, które nigdy nie były na nartach w Bułgarii, proponujemy najlepszy narciarski kurort- Bansko.
Bansko położone jest na wysokości 936 m n.p.m. w dolinie rzeki Głazne w Kotlinie Razłożkiej. Miejscowość rozciąga się u podnóży północno-wschodniego pasma Pirinu, gdzie najwyższymi szczytami są Wichren (2914 m n.p.m.) i Todorin Wrych (2646 m n.p.m.).
Bansko uznane jest za jeden z najlepiej przygotowanych kompleksów narciarskich w tej części Europy. Ośrodek obejmuje trasy narciarskie położone na wysokości 1100–2550 m n.p.m. Do naszej dyspozycji mamy trasy zaczynające się od stoków góry Todorka (zwanej też Todorin Wrych; 2746 m n.p.m.), przez szczyt Czalin Wyłog (1467 m n.p.m.), po polanę Bynderiszka i nowoczesny kurort Sziligarnika. W tym miejscu sezon narciarski rozpoczyna się od grudnia i trwa nawet do końca kwietnia. Najniższa stacja kolejki linowej rozciąga się do długości 7 km i przyjmuje aż 2400 osób na godzinę. Resort może pochwalić się pięćdziesięcioma kilometrami tras zjazdowych i dodatkowymi trasami, które są sztucznie zaśnieżane. Do wyboru mamy wyciągi orczykowe, bądź krzesełkowe. Z myślą o początkujących narciarzach przygotowano szkółki narciarskie, na górnej stacji znajduje się dróżka narciarska dla najmłodszych – Wyłszebno Kilimcze (Latający Dywan).
Oprócz atrakcji narciarskich miejscowość jest żywym przykładem dziedzictwa kulturowego naszych przodków. To właśnie w okolicach Banska archeolodzy odnaleźli przedmioty z epoki neolitu i groby trackie. W miejscowości możemy również zwiedzić pozostałości po rzymskich i bizantyjskich twierdzach, a także wspaniałe wczesnośredniowieczne kaplice chrześcijańskie.
Zwiedzając miasto najlepiej skierować się w okolice dwóch głównych placów miasta – – płosztad Nikoła Wapcarow i płosztad Wyzrażdane, gdzie znajdują się największe zabytki turystyczne Banska. Starówkę tworzą brukowane uliczki i domy pochodzące z czasów odrodzenia. Wiele z domów ukrywa za swoimi murami tajemnice przeszłości z czasów, kiedy to między siedzibami hajduków chowano w tajemnych przejściach bogactwo zrabowane Turkom.
Do największych zabytków Banska należą:
Sweta Trojca – Cerkiew z 1835 r., została wybudowana wspólnymi rękami artystów i mieszczan, którzy byli fundatorami całego przedsięwzięcia. Cerkiew niesie za sobą bogatą historię i symbolizuje walkę miejscowych z Turkami. W 1866 r. dobudowano 30 metrową dzwonnicę z zegarem, który odmierza czas mieszkańcom do dzisiejszego dnia. Wewnątrz Cerkwi znajdują się malownicze freski, płaskorzeźby, wspaniałe ikony i wykończenia w postaci malowanych ornamentów.
Sirlesztowa kyszta (Jane Sandanski 12) – dom ufortyfikowany z podziemiami i ukrytymi tunelami prowadzącymi do różnych części miasta.
Welanowa kyszta – jest to odrodzeniowy dom mieszczański, z typowym dla tamtego okresu wystrojem wnętrz. Mury zewnętrzne, a także ściany przyozdobione są freskami, sufit ozdobiony jest rzeźbami.
Sweta Bogorodica – Cerkiew wybudowana w XII w. Budynek świątyni jest do połowy zakopany w ziemi, tak że wchodząc przez niskie drzwi ma się uczucie, że przekracza się progi magicznego domu z opowieści o Alicji w krainie czarów.
Co najciekawsze w mieście znajduje się ponad 180 zabytków! Gdy tylko czas na to pozwoli i uda się nam zobaczyć przynajmniej połowę z nich, wtedy spokojnie będziemy mogli wyruszyć na wycieczkę po regionie. Bansko położone jest w dogodnej lokalizacji i może stanowić świetną baza wypadową do okolicznych miejscowości. Do najciekawszych z nich należy pobliskie miasteczko Melnik, gdzie można degustować jedno z najlepszych win wytworzonych z winogron odmiany Melnik. Pasjonaci sztuki i kultury będą wprost zachwyceni średniowiecznym klasztorem Rila, położonym w malowniczej dolinie, nieopodal rzeki i w sercu gór Rila.
Jak widać, Bułgaria ma wiele do zaoferowania!