Czarnogóra – Zabytki
Czarnogóra jest krajem pełnym zabytków. Na czarnogórskim wybrzeżu szczególnie godne polecenia są: Kotor, Budva wraz z pobliską wyspą św. Stefana oraz okolice Ulcinja na południu kraju.
Kotor wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Według wielu jest najpiękniej położonym miastem Czarnogóry – leży w malowiczej zatoce, otoczony jest masywnymi górami i morzem. Nazywany „perłą Adriatyku” (niektórzy mówią, że jest piękniejszy od słynnego Dubrownika), stanowi unikatowy przykład doskonale zachowanej zabudowy średniowiecznej. Do najcenniejszych zabytków Kotoru należą: XII-wieczna, zbudowana w stylu romańskim katedra św. Tripuna (jedna z dwóch katolickich katedr w Czarnogórze), czy cerkiew św. Łukasza. Stare miasto o wąskich uliczkach, licznych placach, otoczone jest murami.
Około pół godziny drogi zajmuje dotarcie z Kotoru na Riwierę Budvańską. Według statystyk jest to najpopularniejszy rejon turystyczny w Czarnogórze, odwiedza go średnio 300 tys. turystów rocznie. Jej centrum stanowi Budva, gdzie koniecznie trzeba zobaczyć cytadelę z XV w., obronne bramy i zabytkowe, średniowieczne centrum. Wielką atrakcją jest położona 5 km od miasta wyspa św. Stefana. W zasadzie została ona całkowicie przekształcona w kompleks hotelowy – wstęp na nią jest płatny.
Daleko od wybrzeża, 15 km od miasta Niksic znajduje się wspaniały „zatopiony” w skale monaster Ostrog. Pochodzi z XVII w. i jest najpopularniejszym miejscem pielgrzymek w Czarnogórze.
Koniecznie trzeba również odwiedzić dawną stolicę Czarnogóry, położoną u stóp masywu Lovcen – Cetinje (Cetynia). Miasto pochodzi z XV w. i ma bardzo burzliwe dzieje. Jest to miejsce szczególne dla tożsamości narodowej Czarnogórców, po dziś dzień uważa się je za kulturalną stolicę kraju. Znajduje się tu jeden z najważniejszych monasterów, którego historia sięga XV w.