Dominikana – Ceny i waluta
Narodową walutą Dominikany jest dominikański pesos, jednak zarówno dolary amerykańskie, jak i euro są akceptowane w ośrodkach turystycznych. Podobnie rzecz się ma w przypadku kart kredytowych. W kurortach znajduje się spora liczba bankomatów, w których będziesz mógł wybrać pieniądze, jeśli zajdzie taka potrzeba (a lepiej nie nosić przy sobie większej ilości gotówki). Pieniądze można wymieniać w kantorach, biurach wymiany oraz w bankach. Te ostatnie oferują turystom najlepsze kursy wymiany, choć najbardziej opłacalnym jest wymienić pieniądze jeszcze w kraju. Uważajcie na ulicznych cinkciarzy, którzy mogą was oszukać. Turystom poleca się posługiwać na Dominikanie dolarami, ponieważ jest to najpopularniejsza i najłatwiej wymienialna waluta na wyspie.
1 USD to około 36.63 DOP (pesos), a 1 EUR – 53.79 DOP.
Trudno powiedzieć, ile pieniędzy powinieneś wziąć ze sobą na wakacje na Dominikanie – zależy to od twoich potrzeb i planów. Jeśli wykupiłeś wakacje all inclusive, potrzebne są ci w zasadzie jedynie „drobne” na małe przyjemności i pamiątki, ponieważ dostęp do jedzenia i napoi gwarantowany jest ci przez hotel. Musisz zastanowić się, czy zamierzasz na miejscu wziąć udział w jakichś wycieczkach alternatywnych, odwiedzić kasyno lub zapisać się na kurs nurkowania. Z pewnością chciałbyś spędzić choćby jeden wieczór w prawdziwej dominikańskiej restauracji, więc i na tę okazję musisz przeznaczyć nieco środków – w tutejszych sklepach i sklepikach tradycją jest targowanie się, więc możesz w ten sposób zaoszczędzić parę groszy na wymarzoną kolację. Jeśli zdecydujesz się zjeść posiłek na mieście, dobrze widziane jest zostawić kelnerowi napiwek w wysokości 10% wartości zamówienia, Dominikana nie odbiega pod tym względem od powszechnie przyjętych norm.
Poruszanie się taksówkami po Dominikanie nie wyniesie cię zbyt dużo pod warunkiem, że z góry umówisz się z kierowcą co do ceny przejazdu, ponieważ Dominikanie często nie mają w swoich taksówkach liczników i ci nieuczciwi mogą próbować zawyżyć znaczenie cenę. Również komunikacja miejska (autobusy, busy, zaś w stolicy – Santo Domingo – metro) kosztuje przyzwoicie i jest łatwo dostępna.
Przykładowe ceny:
– kurs taksówką w obrębie miasta – ok. 150 pesos
– transport autobusem – 10-15 pesos
– obiad w restauracji – od 10 dolarów wzwyż/ osoba
– drobne przekąski (np. kanapka, pizza) – ok. 4 dolary
– chleb – ok. 40 pesos
– mleko – ok. 35 pesos
– woda mineralna – ok. 1 euro
– kawa – ok. 1,2 euro
– napój bezalkoholowy – ok. 2 dolary
– napój alkoholowy (koktajl) – ok. 2,5 dolara
– windsurfing – 15 dolarów/ godzina
– żeglowanie – 15 dolarów/ godzina
– przeciętna wycieczka alternatywa – ok. 60 dolarów/osoba