Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Dominikana   /  Dominikana – Kultura i religia

Dominikana – Kultura i religia

Życie kulturalne na wyspie jest niezwykle bogate i różnorodne. Język hiszpański jest językiem urzędowym kraju, jednak z dużą częścią mieszkańców – zwłaszcza w regionach wypoczynkowych – bez trudu porozumiemy się w języku angielskim, niekiedy również – w niemieckim czy francuskim. Dominikana została odkryta 1492 roku przez Krzysztofa Kolumba i stanowiła pierwszą stolicę Hiszpanii w Nowym Świecie. Przez wieki przechodziła z rąk do rąk kolejnych europejskich potęg (m.in. Hiszpania, Francja). Obecnie jest krajem niepodległym o ustroju republikańskim. Kultura wyspy swój wyjątkowy charakter zawdzięcza złożonym korzeniom: stanowi mieszankę kultury europejskiej (wpływ białych kolonizatorów), afrykańskiej (związana z przywiezionymi na wyspę niewolnikami z Afryki) i tubylczej. (Taíno). Zwłaszcza trzy jej obszary są ważne dla mieszkańców: muzyka, sport oraz kulinaria.

Dominikana znana jest na całym świecie ze względu na rodzaj muzyczny zwany „merengue” oraz styl taneczny o tej samej nazwie. Merengue charakteryzuje się żywiołowością, szybkim tempem, podstawowymi instrumentami są tu, m.in. bębny, akordeon, instrumenty klawiszowe (syntezator, pianino) oraz dęte. Merengue stało się popularne, kiedy emigranci z Dominikany przybyli do USA, w latach 80. i 90. (np. w znanym filmie pt. „Dirty Dancing” pojawiają się elementy tej muzyki oraz odpowiadającego jej tańca). „Bachata” to kolejny styl taneczny specyficzny dla Dominikany – wywodzi się z wiejskich i marginesowych środowisk, cechuje się dużą emocjonalnością, tą związaną ze smutkiem i zawiedzioną miłością (jest w tym względzie podobna do bluesa). Również etniczny rap – rap dominikański zwany także „rapem podwórkowym” – jest na wyspie bogato reprezentowany. Jego twórcy łączą w swoich utworach elementy typowo amerykańskie z merengue czy salsą. Co roku na Dominikanie odbywa się także wielki festiwal jazzowy, na którym goszczą za każdym razem artyści z wielu stron świata – Europy, Kanady, Azji itd.

Najważniejszy sportem jest dla mieszkańców Dominikany baseball oraz gra w domino. Często możemy natknąć się tutaj też na chłopców grających w kulki (tzw. marbles). Jeśli idzie o baseball, warto odnotować, że Republika Dominikany może poszczycić się – zaraz po USA – największą ilością zawodników w pierwszej lidze (Major League Baseball).

Obywatele Dominikany są prawdziwymi smakoszami, choć ich menu różni się od tego, do jakiego przyzwyczajeni są turyści z Europy. Produkty skrobiowe (ryż, czerwona i biała fasola, banany itd.) oraz mięso i owoce morza to podstawowe składniki miejscowych dań. Nabiału spożywa się tutaj mało. Kuchnię dominikańską można określić jako mix smaków hiszpańskich i afrykańskich, niektóre potrawy są bardzo zbliżone w smaku do tych, jakie jada się w krajach latynoamerykańskich. Charakterystyczne dla Dominikany dania to np. chicharrón (potrawa przyrządzana z mięsa drobiowego, wieprzowego lub baraniny), pastelitos (makaron dominikański nadziewany słodkim lub ostrym nadzieniem), chimichurris („mięso w bułce” przybrane kapustą) czy tostones (smażone zielone banany). Jeśli idzie o desery, popularne są tutaj: ryżowy pudding, fasola ze słodkim kremem oraz tzw. frio frio (pokruszony lód polany owocowym syropem) i dulce de leche (porcja stopionego karmelu).

Spośród mnogości miejscowych trunków warto wymienić choćby „Morir Sonando” („Umrzyj marząc”) – popularny napój, w skład którego wchodzi mleko, sok pomarańczowy, brązowy cukier oraz ekstrakt z wanilii, a także „mabi” – miejscowe piwo korzenne.

Dominującą na Dominikanie religią jest chrześcijaństwo, a w jego obrębie zwłaszcza katolicyzm (88,6% ludności) oraz protestantyzm (4,2%). Znajdziemy tu również kilka procent wyznawców judaizmu (w stolicy Dominikany, Santo Domingo, znajduje się synagoga), mormonów oraz mieszkańców, którzy praktykują voodoo. Republika Dominikany ma dwie patronki: Panią Miłosierdzia oraz Panią Wielkiej Łaski. Wyznania chrześcijańskie rozpowszechniły się na wyspie za sprawą misjonarzy hiszpańskich.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje