Filipiny – Atrakcje Filipin
Na Filipinach podziwiać można wiele cudów natury, z których część trafiła nawet na listę UNESCO. Jednym z nich jest Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa. Najciekawszą częścią położonego na wyspie Palawan parku narodowego jest podziemna rzeka o długości ponad 8 km – do niedawna uważana za najdłuższą tego typu naświecie.
Cudem natury jest również wyspa Bohol, na której znajdują się słynne Czekoladowe wzgórza – geneza ich powstania nie została do końca wyjaśniona – tym większe wrażenie wywierają one na turystach.
Amatorów nurkowania zafascynuje natomiast Park Morski Rafy Tubbataha. Zajmuje on powierzchnię ponad 33 tysięcy ha i składa się z dwóch atoli: North Reef oraz South Reef. Jest to doskonały przykład atolu koralowego, który aż tętni życiem.
To tereny lęgowe żółwi i wielu gatunków ptaków. Pod wodą spotkać można rekiny, płaszczki, manty i wspaniałe ławice ryb. Każdy miłośnik nurkowania będzie zachwycony tym miejscem.
Pielęgnowane od ponad dwóch tysięcy lat tarasy ryżowe w Banaue powstały dzięki ciężkiej i mozolnej pracy ludzkich rąk. Prawdopodobnie dokonano tego bez użycia maszyn czy cięższego sprzętu, co imponuje biorąc pod uwagę powierzchnię – ponad 10 tys. km2 i wysokoś: 1500 m n.p.m.
Poziome
pola, ułożone jak stopnie schodów na zboczach gór, pomagają utrzymać
wodę na polu i zwiększają powierzchnię upraw, zapobiegając też
erodowaniu stoków przez spływającą wodę.
Tarasy ryżowe są zasilane wodą z położonych wyżej lasów deszczowych poprzez systemy irygacyjne. Mimo tego takie pola tarasowe wymagają ciągłej opieki i stałej pracy.
Jako że duża część pól przestaje być obecnie uprawiana, tarasy ryżowe w Banaue zagrożone są przez erozję.
Miejsce
to wpisano na listę UNESCO, co powinno pomóc w zachowaniu wspaniałego
pomnika azjatyckiej historii i tradycji upraw, przekazywanych z
pokolenia na pokolenie.
Filipiny leżą na obszarze niezwykle aktywnym sejsmicznie i wulkanicznie. Na wyspach znajduje się kilkanaście wulkanów, z których kilka odznacza się bardzo dużą aktywnością.
Na szczęście systemy ostrzegania przed erupcją działają coraz sprawniej i w znacznym stopniu ograniczją liczbę ofiar.
Mówiąc o geologii warto wspomnieć, iż w Morzu Filipińskim znajduje się Rów Filipiński – jedno z najgłębszych miejsc na ziemi. Głębina ma długość ponad 1300 km i szerokość 60 km. Możliwe, że głębina przekracza 11 km.
Najwyższym z nich jest Apo
na wyspie Mindanao (jednocześnie jest to najwyższy szczyt kraju). W
kraterze znajduje się jeziorko wulkaniczne.
Wulkan stał się parkiem
narodowym ze względu na występujące tu liczne gatunki flory i fauny.
Za najaktywniejszy obecnie wulkan uznawany jest Mayon położony na największej filipińskiej wyspie – Luzon. Jego oststnia erupcja miała miejsce w 2006 r.
Na wyspie znajdują się również inne czynne wulkany – Pinatubo, Taal, Bulusan. Z jednej strony stanowią one wspaniałą atrakcję turystyczną i doskonały obiekt badawczy, ale należy pamiętać, że niosą ze sobą śmiertelne zagrożenie dla miejscowej ludności.