Izrael – Ceny i waluta
Porównując Izrael do innych krajów regionu, trzeba przyznać iż pobyt w tym państwie jest dużo droższy niż na przykład w Jordanii, Grecji, Egipcie czy w Turcji. Mimo wszystko jednak poziom cen w Izraelu jest niższy do swoich zachodnioeuropejskich odpowiedników. Noclegi w Izraelu są tanie, jednak większość turystów decyduje się na bardziej ekonomiczne schroniska młodzieżowe bądź motele ze zbiorowymi salami. Noc w schronisku kosztuje 20-30 NIS (7 – 10 $). Pokoje dwuosobowe z łazienką na korytarzu kosztują od 150 NIS (50 $). Najdroższe w Izraelu jest jedzenie. Wielu turystów oszczędza jedząc dziennie jedynie falafile ok. 20 NIS (5,25 $). Realną kwotą, którą należy przeznaczyć na wyżywienie jest ok. 30 – 50 NIS (8 – 13 $) dziennie, co pozwala na małe fanaberie, uzupełnione zakupami na straganach. Atrakcyjne turystyczne również do tanich nie należą, bilety do muzeów i galerii zamykają się w granicach 20 NIS (5,25 $). Natomiast komunikacja miejska jest stosunkowo tania (godzinny przejazd z Tel Awiwu do Jerozolimy kosztuje ok. 20 NIS czyli 5,25 $ ). Kwota 100 – 150 NIS na osobę dziennie (ok. 26 – 40 $) całkowicie pokrywa nocleg, dobre jedzenie oraz transport.
Walutą Izraela są nowe szekle izraelskie (NIS). W przybliżeniu jeden NIS to 0,8092 polskiego złotego a 1 USD = ok. 2,9 (NIS). Po hebrajsku poprawną forma liczby mnogiej dla szekli jest szekelim, ale z racji tego, że Izraelczycy nie maja problemu z językiem angielskim i lubią go stosować podczas komunikowania się z turystami powszechnie używane jest wyrażenie szekels, pochodzące z języka angielskiego. Nie ma ograniczenia w ilości ani rodzaju co do przywożonej do Izraela waluty.
Karty kredytowe uznawane są jedynie przez większe restauracje, sklepy bądź hotele ale sieć bankomatów jest znacznie rozbudowana. Najpopularniejsze karty to: VISA oraz MasterCard. Nie ma problemów z realizacją czeków podróżnych. Najbardziej opłacalne są czeki American Express, Citycorp, Thomas Cook, Bank of America i Barclays.
Jeżeli chodzi o zamianę pieniędzy, to w większych miastach nie ma z tym w ogóle problemu. Prawie na każdym rogu można znaleźć bank bądź biuro walutowe, wymiany można dokonać również za pośrednictwem arabskich sprzedawców oraz w recepcji schronisk i hoteli (wymieniają niewielkie ilości pieniędzy). W różnych punktach występują niewielkie różnice pomiędzy kursami walut, dlatego też powinno się zwrócić uwagę na prowizję. Korzystne ceny oferują arabscy właściciele kantorów w Jerozolimie oraz specjalistyczne punkty, które nie pobierają żadnych opłat manipulacyjnych. Chcąc wymienić gotówkę w późnych godzinach, można skorzystać ze znajdujących się w bankach bankomatów do wymiany walut. Czynne są przez cała dobę, siedem dni w tygodniu ale niestety mają bardzo wysoką prowizję. Pod koniec pobytu można wymienić zbędne szekle na lotnisku.