Japonia – przewodnik, porady, informacje
Japonia to archipelag blisko 7 tysięcy wysp, z czego tylko część jest stale zamieszkiwana przez człowieka.Kraj ten leży na obszarze bardzo aktywnym sejsmicznie – duże zagrożenie stanowią tu trzęsienia ziemi i tsunami.Dodatkowo większość terytorium jest górzysta, a sporą część szczytów stanowią czynne wulkany.
Mimo tak niekorzystnego położenia kraj zamieszkiwany jest przez 130 mln ludzi. Koleje losu Japonii były bardzo zmienne – czasy świetności i potęgi przeplatały się z okresami totalnej ruiny i zacofania.Dziś Japonia to jedno z najbogatszych państw świata – symbol dobrobytu i gospodarczego sukcesu.
Zdecydowaną większość powierzchni kraju zajmują cztery największe wyspy – Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku.Położona na Honsiu stolica kraju – Tokio – tworzy wraz z przyległościami największy zespół miejski świata. Jednocześnie stanowi przykład niezwykle nowoczesnej metropolii, w której zdobycze najnowszej techniki odgrywają wielką rolę.
Japonia to niezwykły kraj kontrastów.Drapacze chmur rzucają cień na usytuowane obok świątynie buddyjskie i chramy sinto. Tradycyjne stroje i wystrój wnętrz idą w parze z niezwykle szybkim rozwojem technologicznym i sprzętem elektronicznym najwyższej klasy. Liczące sobie kilkaset lat sztuki (origami, ikebana) znajdują uznanie w tym samym stopniu, co manga i anime. Wybitne filmy Kurosawy zostały natomiast przyćmione wszechobecną Godzillą.
Diametralne różnice w podejściu do życia codziennego są także widoczne w poszczególnych rejonach kraju.Biedniejsze południe z centrum w Okinawie to egzotyczna, wakacyjna wersja Japonii, o której Japończycy z północy myślą i mówią jak o innym kraju.
To miejsce wspaniałych plaż, raf koralowych i upraw ananasów, w którym wymieszały się koloryty Indonezji, Japonii, Chin i Ameryki.Z kolei leżąca na północnym krańcu kraju kwitnącej wiśni – Hokkaido to kraina śniegu, dziewiczej przyrody i popularnych w Japonii gorących źródeł.
Choć kraj ten leży na krańcu Azji i należy do turystycznie najdroższych na świecie, to z pewnością warto go odwiedzić.Widok kwitnących drzew owocowych, zapach kadzideł w świątyniach, atmosfera towarzysząca walkom sumo – wszystko to składa się na absolutnie fenomenalne przeżycia estetyczne i duchowe.Być może wyprawa ta pozwoli nam nabrać trochę dystansu do świata i samego siebie, gdy poddamy się medytacji podczas tak cenionego w Japonii picia herbaty.