San Marino - przewodnik, porady, informacje

slider-left-handle.png
  • 8858_iconslider.php
  • 263_iconslider.jpg
  • 264_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

San Marino można zaliczyć do najbardziej niezwykłych krajów świata. Ta nieduża republika, zajmująca obszar niewiele większy od jednej dzielnicy Warszawy, powstała w roku 301 i przetrwała po dziś dzień w praktycznie niezmienionym kształcie. Jest jednym z najmniejszych państw świata i najstarszą nieprzerwanie istniejącą republiką. Burzliwa historia naszego kontynentu oszczędziła San Marino – zarówno dzięki sprzyjającym okolicznościom politycznym, jak i wyjątkowym zdolnościom dyplomatycznym rządzących nim władców.

W herbie kraju na tle trzech wież (jest to symboliczny obraz istniejących w stolicy średniowiecznych wież obronnych) widnieje hasło „Libertas”. Trzeba przyznać, że jest ono wyjątkowo bliskie mieszkańcom tego malutkiego państwa. Sami mówią o nim z dumą, że jest to „kraina wolności”. Można to określenie rozumieć dosłownie – wielokrotnie w dziejach na jego terytorium przyjmowano uciekinierów i rannych żołnierzy, biorących udział w różnych europejskich wojnach. W czasach dzisiejszych wolność ujawnia się choćby poprzez niskie podatki, czy też utworzoną na terenie republiki strefę wolnocłową. Sanmaryńczycy podkreślają na każdym kroku swoją niezależność od otaczających ich państwo ze wszystkich stron Włoch. Przejawia się ona nie tylko w mentalności ludzi, lecz również w działalności banków i instytucji finansowych.

Głównym źródłem dochodów budżetu państwa pozostaje turystyka. To, że republika żyje z turystów, widać na każdym kroku. San Marino położone jest na zboczach Monte Titano, wznoszącej się na wysokość 750 m n.p.m. wyniosłej skale. W samym sercu historycznej starówki można znaleźć się, wyjeżdżając kolejką linową z położonej u stóp góry miejscowości Borgo Maggiore. Tak typowe dla śródziemnomorskich krajów malownicze, kamienne domy z czerwoną dachówką i wijące się serpentynami wąskie uliczki, nadają temu miejscu niepowtarzalnej atmosfery i wielkiego uroku. Z pewnością położenie państwa-miasta jest atrakcją samą w sobie.

San Marino przypomina samotną, skalistą wyspę na morzu pagórkowatych rolniczych obszarów włoskich prowincji Marche i Emiglia Romana. Wśród turystów dominują – co zrozumiałe – Włosi. Niektórzy przyjeżdżają na Monte Titano tylko po to, by podziwiać widok na okolice znanego włoskiego kąpieliska Rimini oraz wybrzeże Morza Adriatyckiego. Są ponoć dni, kiedy ze szczytu wież San Marino widać nawet wybrzeże Chorwacji. To stamtąd, jak głosi legenda, z wyspy Rab, przybył w III w. założyciel republiki św. Marinus (od jego imienia wywodzi się nazwa kraju).

Do San Marino przyjeżdża się nie tylko podziwiać piękny widok, lecz również... na zakupy. Głównymi atrakcjami w tutejszych sklepach są perfumy, słynne na cały świat likiery i produkowane w nieodległych winnicach wina. San Marino jest także rajem dla miłośników filatelistyki. Tutejsza poczta od lat emituje znaczki, które są rozchwytywane na całym świecie.

Jeśli już nacieszymy się zakupami, warto przystanąć na chwilę, usiąść w licznych kafejkach i doświadczyć słynnego śródziemnomorskiego „dolce vita”. Przekonamy się, że rytm życia zdecydowanie przypomina sąsiednie Włochy – towarzyskie spotkania toczą się w intymnych i nastrojowych barach, kawiarniach, czy pubach. Można usiąść i delektować się rozmową z przyjaciółmi, degustując znakomite miejscowe likiery i wina...

Niektórzy nazywają San Marino „muzeum pod gołym niebem” – i z pewnością mają sporo racji. Wielką wartość historyczną mają nie tylko znajdujące się tutaj budowle, których metryka sięga nieraz wczesnego średniowiecza. Spacerując uliczkami raz po raz natykać się będziemy na okazałą rzeźbę, czy pomnik.

Z niezwykłym pietyzmem kultywuje się tutaj tradycję i dawne obyczaje. Sanmaryńczycy są narodem bardzo dumnym ze swojej historii, co podkreślają przy każdej prawie okazji. W średniowiecznej scenerii tutejszych uliczek organizowane są liczne imprezy kulturalne – wśród nich najsłynniejszy i najbardziej spektakularny festiwal „Medieval days” („Dni średniowiecza”). Odbywają się wtedy m.in. turnieje i barwne parady. Można również posłuchać na żywo koncertów muzyki średniowiecznej.

Warto przyjechać do tego malutkiego państwa, by poczuć niezwykłą aurę wolności i obecnego w tym miejscu ducha średniowiecznego kosmopolityzmu. Strome uliczki pozbawione  samochodów, kamienne mury domów pozwolą na chwilę zapomnieć o współczesnej cywilizacji. Okolice San Marino dają również możliwość realizacji wielu innych aktywności. Pagórkowaty teren nadaje się np. na wycieczki górskimi rowerami. Można w ten sposób zwiedzić otaczające stołeczne San Marino malutkie, malownicze wioski.

Najstarsza republika świata jest znaczącym miejscem na turystycznej mapie Europy. O jej atrakcyjności świadczą liczby: uroki „antycznej ziemi wolności” przyciągają rocznie ponad 3,5 miliona gości!

San Marino jest enklawą całkowicie otoczoną przez Włochy, najbliższym dużym miastem jest słynne Rimini na wschodnim wybrzeżu. Powierzchnia kraju zajmuje jedynie 62 km2 – mniejsze pod tym względem są jedynie Monako i Watykan. Stolicą państwa jest miasto San Marino. Zamieszkuje tu na stałe około 30 tys. mieszkańców, z czego większość (prawie 80%) stanowią  Sanmaryńczycy. Pozostałą część populacji stanowią głównie Włosi.

Jako niepodległe państwo San Marino istnieje nieprzerwanie od 301 r. – jest zatem najstarszą istniejącą na świecie republiką. Tu również uchwalono pierwszą – do dziś obowiązującą – konstytucję. Kraj należy do ONZ i Rady Europy, nie jest natomiast członkiem Unii Europejskiej.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

9559_guide_randomarticle.JPG Gdzie można jechać bez paszportu?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? A może chciałbyś stanąć...

524_guide_randomarticle.jpg Najbardziej nietypowe hotele...

Urlop kojarzy nam się przede wszystkim z odpoczynkiem...

494_guide_randomarticle.jpg Bułgaria pachnąca słońcem

Morze leniwie wdziera się w złoty piasek, słońce promiennie...

498_guide_randomarticle.jpg Afrykańska przygoda

Polacy zakochali się w Egipcie i Tunezji, ale czy będąc w...

501_guide_randomarticle.jpg Na co uważać za granicą?

Wakacje to błogi czas relaksu, na który czekamy cały rok. Z...

8581_guide_randomarticle.jpg Koniecznie zapakuj...

Inne gniazdka elektryczne oznaczają problemy z naładowaniem...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.