Słowacja – przewodnik, porady, informacje
Niezależne państwo słowackie powstało w 1993 r., w wyniku tzw. „aksamitnej rewolucji”, która doprowadziła do rozpadu Czechosłowację. Wcześniej, do zakończenia I wojny światowej całe terytorium Słowacji należało do Węgier (były to tzw. Górne Węgry), a grzbietem Karpat od czasów średniowiecza biegła granica polsko-węgierska.
Urzędowym językiem jest słowacki. Kwestia języka jest na Słowacji bardzo drażliwa. Dość często zmieniają się przepisy, od niedawna np. istnieje nakaz używania słowackiego we wszelkich sytuacjach o charakterze publicznym, co wywołuje zrozumiałe protesty mniejszości węgierskiej. Mimo to, wciąż na południu kraju często spotkać można dwujęzyczne tablice.
Niewielka Słowacja otwiera prawdziwe morze możliwości nawet przed najbardziej wymagającym turystą. Aktywny wypoczynek na górskich szlakach, narciarstwo, zwiedzanie doskonale zachowanych zabytkowych miast i miasteczek, albo lecznicze kąpiele w licznych basenach termalnych – to tylko niektóre z propozycji spędzania czasu po południowej stronie Tatr.
Nie może dziwić, że od kilku lat Słowacja z powodzeniem konkuruje z polskimi kurortami, przyciągając coraz większe rzesze turystów. Do wspomnianych wyżej atrakcji warto dorzucić jeszcze kilka innych atutów: stosunkowo niskie ceny, bardzo dobra infrastruktura oraz bliska Polakom kultura.
Do beczki miodu dodajmy łyżkę dziegdziu. Oprócz wspomnianych wyżej atrakcji, na Słowacji łatwo znajdziemy także… ślady komunistycznej przeszłości. I tak – narciarze zjeżdżający z doskonale przygotowanego ośrodka sportów na Malinno Brdo w Rużomberku będą mieli przed oczyma nie tylko cudowną panoramę otaczających miasto Tatr Zachodnich, Tatr Niskich i Małej Fatry, ale także… ogromne kominy pobliskich zakładów papierniczych. Piękne, pełne zabytków miasta, niektóre cudownie położone wśród gór i pagórków szpecą również typowe dla naszego regionu osiedla z wielkiej płyty.
Mimo wszystko warto przyjechać na Słowację. Jest to bowiem najszybciej zmieniające się państwo w naszym regionie. W jej przypadku hasło „małe jest piękne” znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości.