Słowacja - przewodnik, porady, informacje

slider-left-handle.png
  • 222_iconslider.jpg
  • 8617_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Niezależne państwo słowackie powstało w 1993 r., w wyniku tzw. „aksamitnej rewolucji”, która doprowadziła do rozpadu Czechosłowację. Wcześniej, do zakończenia I wojny światowej całe terytorium Słowacji należało do Węgier (były to tzw. Górne Węgry), a grzbietem Karpat od czasów średniowiecza biegła granica polsko-węgierska.

Urzędowym językiem jest słowacki. Kwestia języka jest na Słowacji bardzo drażliwa. Dość często zmieniają się przepisy, od niedawna np. istnieje nakaz używania słowackiego we wszelkich sytuacjach o charakterze publicznym, co wywołuje zrozumiałe protesty mniejszości węgierskiej. Mimo to, wciąż na południu kraju często spotkać można dwujęzyczne tablice. 

Niewielka Słowacja otwiera prawdziwe morze możliwości nawet przed najbardziej wymagającym turystą. Aktywny wypoczynek na górskich szlakach, narciarstwo, zwiedzanie doskonale zachowanych zabytkowych miast i miasteczek, albo lecznicze kąpiele w licznych basenach termalnych – to tylko niektóre z propozycji spędzania czasu po południowej stronie Tatr. 

Nie może dziwić, że od kilku lat Słowacja z powodzeniem konkuruje z polskimi kurortami, przyciągając coraz większe rzesze turystów. Do wspomnianych wyżej atrakcji warto dorzucić jeszcze kilka innych atutów: stosunkowo niskie ceny, bardzo dobra infrastruktura oraz bliska Polakom kultura.

 Do beczki miodu dodajmy łyżkę dziegdziu. Oprócz wspomnianych wyżej atrakcji, na Słowacji łatwo znajdziemy także... ślady komunistycznej przeszłości. I tak – narciarze zjeżdżający z doskonale przygotowanego ośrodka sportów na Malinno Brdo w Rużomberku będą mieli przed oczyma nie tylko cudowną panoramę otaczających miasto Tatr Zachodnich, Tatr Niskich i Małej Fatry, ale także... ogromne kominy pobliskich zakładów papierniczych. Piękne, pełne zabytków miasta, niektóre cudownie położone wśród gór i pagórków szpecą również typowe dla naszego regionu osiedla z wielkiej płyty.  

Mimo wszystko warto przyjechać na Słowację. Jest to bowiem najszybciej zmieniające się państwo w naszym regionie. W jej przypadku hasło  „małe jest piękne” znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

9475_guide_randomarticle.jpg Gdzie na zagraniczne wakacje z...

Wakacje z maluchem to świetna okazja żeby spędzić ze sobą...

8875_guide_randomarticle.jpg Długi weekend

Majówka i inne długie weekendy stały się popularną formą...

471_guide_randomarticle.jpg Dokąd na ciepłe wakacje zimą?

Nikt nie wątpi w to, że Polska posiada swoje uroki i...

9603_guide_randomarticle.jpg Riwiera Egejska - bajkowa kraina...

Riwiera Egejska, do niedawna mało znana polskim turystom...

9499_guide_randomarticle.jpg Zostań Wczasowiczem!

Serwis wycieczka.pl uruchomił nową funkcjonalność...

455_guide_randomarticle.jpg Najlepsze miejsca dla lubiących...

Wakacje to nie tylko błogie wylegiwanie się na plaży czy...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.