Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Słowenia – przewodnik, porady, informacje

Słowenia – przewodnik, porady, informacje

Słowenia, jeden z mniejszych krajów europejskich powstały po rozpadzie byłej Jugosławii, nie należy do potęg turystycznych na naszym kontynencie, jednak wydaje się, że nie powinno się lekceważyć jego walorów i atrakcji, które ma do zaproponowania. 

Każdy z polskich turystów znajdzie w Słowenii coś interesującego. Osoby chcące odkryć dziedzictwo kulturowo – historyczne tego kraju powinny swoją podróż rozpocząć od stolicy kraju – Lublany. W mieście tym do zobaczenia są przepiękne i interesujące obiekty: Zamek wybudowany na wzgórzu wznoszącym się nad miastem, Stare Miasto, Katedra św. Mikołaja, dzielnica Tromostovje oraz Muzeum i Galeria Narodowe.

Drugim pod względem wielkości miastem Słowenii jest Maribor, położony blisko granicy z Austrią. W tym mieście zobaczmy, zlokalizowane w samym centrum, renesansowy ratusz i średniowieczny zamek oraz kościoły: bazylikę św. Marii Matki Litościwej, katedrę św. Jana Chrzciciela i synagogę.

Innymi interesującymi miastami są m.in.: Bleda (ze średniowiecznym zamkiem), Koper (z Pałacem Pretorów) oraz Ptuj (jedno z najstarszych miast słoweńskich, którego historia sięga czasów epoki kamienia, zwane dawniej Petawium).

Ci, którzy preferują raczej kontakt z naturą, przyrodą nie powinni być rozczarowani. Absolutnie trzeba odwiedzić jedną z największych na świecie jaskiń w Postojnej, mającą 20 km kwadratowych powierzchni i 27 km długości, przez którą przepływa rzeka Pivka. Miejsce to znane jest z niezwykle pięknych form krasowych (stalaktytów i stalagmitów) oraz płaza – odmieńca jaskiniowego, o różowym kolorze skóry, żyjącego jedynie w podziemnych wodach dynarskiego krasu.
 W okresie wakacji letnich wspaniale wypocząć można nad słoweńską częścią wybrzeża Morza Adriatyckiego. Do najbardziej znanych kurortów zalicza się Piran, Izolę i Koper. Blisko morza znajdują się także solanki Secovlje oraz unikalny, pochodzący z XVIII wieku klif Strunjan (najwyższy na Adriatyku).
 Amatorzy sportów zimowych, w tym w szczególności jazdy na nartach i na snowboardzie, powinni wybrać się w słoweńskie Alpy. Kibice skoków narciarskich mogą obserwować zawody na jednej z największych skoczni na świecie w Planicy.

Słowenia to także raj dla smakoszy regionalnej kuchni, miłośników muzyki i tańców ludowych jak i licznych festiwali muzyczno – kulturalnych. Wracając do Polski warto zabrać ze sobą któreś ze słoweńskich win lub wysokoprocentowych alkoholi.

Słowenia jest idealnym połączeniem wakacji objazdowo – wypoczynkowych. Z jednej strony proponuje moc zabytków, a z drugiej relaks nad morzem lub w górach. Warto również zdecydować się na spędzenie wakacji w tym kraju z powodu braku natłoku turystów jaki można zaobserwować, na przykład w sąsiedniej Chorwacji.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje