Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Watykan – przewodnik, porady, informacje

Watykan – przewodnik, porady, informacje

Nad zabytkowym centrum Rzymu od wielu wieków góruje majestatyczna kopuła bazyliki św. Piotra. Nic dziwnego, że większość ludzi kojarzy Watykan – choć jest niezależnym państwem – z włoską stolicą. Rezydencja papieży, jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie, jest obowiązkowym puntem każdej wycieczki do Włoch. Na bardzo niewielkiej przestrzeni (powierzchnia kraju wynosi niespełna 0,44 km2), skupiają się niczym w soczewce wszystkie wartości kulturowe chrześcijańskiego świata. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Watykan jest również najdoskonalszą ikoną, świadectwem całej europejskiej kultury.

Każdego dnia „stolicę Piotrową” odwiedzają tysiące osób – zarówno pielgrzymów, ludzi pragnących najgłębszych doświadczeń natury religijnej, jak i tych, którzy szukają jedynie przeżycia estetycznego. Bo też Watykan jest przestrzenią, która łączy to, co święte, z tym, co – bardzo po ludzku ujmując – piękne, a zatem – sacrum i profanum.

Majestat watykańskich budowli jest urzekający: wrażenie robią one już z daleka, wyróżniając się z gęstej rzymskiej zabudowy. Wybierając się do Watykanu z centrum Rzymu, warto udać się elegancką Via della Concilliazione. Półkilometrowa, szeroka aleja wybudowana w latach 30-tych XX w. prowadzi znad Tybru prosto na plac św. Piotra. Idąc w stronę placu cały czas przed oczami będziemy mieć imponujący widok kopuły bazyliki św. Piotra – dzieło Michała Anioła. Niektórzy doszukują się w pokonywaniu tej drogi pewnej symboliki – jako stopniowego przybliżania się człowieka do sfery sacrum. Przechodząc z Via della Concilliacione na pl. św. Piotra niepostrzeżenie przekraczamy granicę państwową. Niezatrzymywani przez nikogo znajdujemy się już na terenie państwa watykańskiego.

Po zaspokojeniu potrzeb ducha można spojrzeć na watykańskie mury oczami zwykłego turysty – a będzie to prawdziwa uczta estetyczna. Najwspanialszą budowlą Watykanu okaże się bez wątpienia bazylika św. Piotra. Zbudowana została ona na miejscu dawnej, zniszczonej świątyni ufundowanej w III w. n.e. przez cesarza Konstantyna w miejscu męczeńskiej śmierci św. Piotra. Wewnątrz największe wrażenie najczęściej robi na zwiedzających wnętrze kopuły, której średnica wynosi ponad 40 m.

Nie można również nie wspomnieć o Kaplicy Sykstyńskiej – miejscu, w którym tradycyjnie odbywa się konklawe wybierające papieża. Jej ściany zdobią przepiękne freski autorstwa m.in. Pietro Perugino i Sandro Botticellego, przedstawiające sceny biblijne (zarówno ze Starego, jak i Nowego Testamentu). Kaplica słynie również z fascynującego sklepienia ozdobionego malowidłami Michała Anioła.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje