Watykan - przewodnik, porady, informacje

slider-left-handle.png
  • 254_iconslider.jpg
  • 255_iconslider.jpg
  • 8808_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Nad zabytkowym centrum Rzymu od wielu wieków góruje majestatyczna kopuła bazyliki św. Piotra. Nic dziwnego, że większość ludzi kojarzy Watykan – choć jest niezależnym państwem – z włoską stolicą. Rezydencja papieży, jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie, jest obowiązkowym puntem każdej wycieczki do Włoch. Na bardzo niewielkiej przestrzeni (powierzchnia kraju wynosi niespełna 0,44 km2), skupiają się niczym w soczewce wszystkie wartości kulturowe chrześcijańskiego świata. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Watykan jest również najdoskonalszą ikoną, świadectwem całej europejskiej kultury.

Każdego dnia „stolicę Piotrową” odwiedzają tysiące osób – zarówno pielgrzymów, ludzi pragnących najgłębszych doświadczeń natury religijnej, jak i tych, którzy szukają jedynie przeżycia estetycznego. Bo też Watykan jest przestrzenią, która łączy to, co święte, z tym, co – bardzo po ludzku ujmując – piękne, a zatem - sacrum i profanum.

Majestat watykańskich budowli jest urzekający: wrażenie robią one już z daleka, wyróżniając się z gęstej rzymskiej zabudowy. Wybierając się do Watykanu z centrum Rzymu, warto udać się elegancką Via della Concilliazione. Półkilometrowa, szeroka aleja wybudowana w latach 30-tych XX w. prowadzi znad Tybru prosto na plac św. Piotra. Idąc w stronę placu cały czas przed oczami będziemy mieć imponujący widok kopuły bazyliki św. Piotra – dzieło Michała Anioła. Niektórzy doszukują się w pokonywaniu tej drogi pewnej symboliki – jako stopniowego przybliżania się człowieka do sfery sacrum. Przechodząc z Via della Concilliacione na pl. św. Piotra niepostrzeżenie przekraczamy granicę państwową. Niezatrzymywani przez nikogo znajdujemy się już na terenie państwa watykańskiego.

Po zaspokojeniu potrzeb ducha można spojrzeć na watykańskie mury oczami zwykłego turysty – a będzie to prawdziwa uczta estetyczna. Najwspanialszą budowlą Watykanu okaże się bez wątpienia bazylika św. Piotra. Zbudowana została ona na miejscu dawnej, zniszczonej świątyni ufundowanej w III w. n.e. przez cesarza Konstantyna w miejscu męczeńskiej śmierci św. Piotra. Wewnątrz największe wrażenie najczęściej robi na zwiedzających wnętrze kopuły, której średnica wynosi ponad 40 m.

Nie można również nie wspomnieć o Kaplicy Sykstyńskiej – miejscu, w którym tradycyjnie odbywa się konklawe wybierające papieża. Jej ściany zdobią przepiękne freski autorstwa m.in. Pietro Perugino i Sandro Botticellego, przedstawiające sceny biblijne (zarówno ze Starego, jak i Nowego Testamentu). Kaplica słynie również z fascynującego sklepienia ozdobionego malowidłami Michała Anioła.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

404_guide_randomarticle.jpg Niezbędnik wczasowicza

Swój urlop planowaliśmy już od dawna, wybraliśmy...

524_guide_randomarticle.jpg Najbardziej nietypowe hotele...

Urlop kojarzy nam się przede wszystkim z odpoczynkiem...

9598_guide_randomarticle.JPG First minute czy last minute?

Słoneczny urlop to z pewnością jedna z ulubionych chwil w...

9559_guide_randomarticle.JPG Gdzie można jechać bez paszportu?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? A może chciałbyś stanąć...

9603_guide_randomarticle.jpg Riwiera Egejska - bajkowa kraina...

Riwiera Egejska, do niedawna mało znana polskim turystom...

8581_guide_randomarticle.jpg Koniecznie zapakuj...

Inne gniazdka elektryczne oznaczają problemy z naładowaniem...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.