Antyle-holenderskie – Zabytki
Każda z wysp zachwyca czymś innym. Niezwykle interesującym, ciekawym pod względem znajdujących się tam zabytków, miejscem jest stolica regionu, mieszcząca się na wyspie Curacao – Willemstad. To fascynujące, typowo portowe miasto zachwyca swą holenderską, a tutaj wręcz bajecznie kolorową architekturą, w szczególności niezwykła jest malownicza starówka.
Architektura ta została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dlaczego budynki są tak kolorowe? Podobno pewien gubernator zażyczył sobie, aby je przemalować, ponieważ wcześniejsza biel raziła go w oczy, gdy odpoczywał podczas sjesty na tarasie swego domostwa.
Ciekawe jest położenie miasta. Leży nad oceanem i jest przedzielone urokliwą zatoką, która oddziela dwie dzielnice, połączone mostem pontonowym. Jedną z dzielnic jest Punda – najbardziej zabytkowa dzielnica miasta. Willemstad nazywany jest „małym Amsterdamem”, nic dziwnego – przylegające do siebie domy wyglądają jak rodem ze stolicy Holandii, a miasto zachwyca bogactwem kulturowym i rozrywkowym.
Wartym odwiedzenia jest Muzeum Kura Hulanda – muzeum antropoligoczne, które zawiera ciekawe zbiory zabytków kolekcjonowanych na wyspie na przestrzeni lat, swoistą kronikę rozwoju człowieka. Jest ono poświęcone kulturom Zachodniej Afryki oraz historii niewolnictwa. Zawiera zabytki z czasów niewolnictwa i handlu niewolnikami, pamiątki sztuki antylskiej.
Ciekawym miejscem jest Scharloo – stara dzielnica żydowska, a ważnym dla religii żydowskiej zabytkiem stolicy jest podobno najstarsza synagoga na półkuli zachodniej – Synagoga Mikve Israel-Emanuel.
Miasto to rozwija się prężnie i być może znów osiągnie świetność, jak za czasów kolonialnych.
Wyspa Sint Marteen podzielona jest na część francuską i holenderską. Francuska część wyspy jest nieco bardziej wyrafinowana, a piękne białe plaże bardziej ustronne i zaciszne. Część holenderska natomiast jest bardziej rozrywkowa i mniej spokojna, z kasynami, licznymi sklepami, tętniąca życiem o każdej porze. Philipsburg – stolica wyspy, urzeka uroczymi, wąskimi alejkami, arkadami, wspaniałą architekturą i kolorowymi kwiatami. Dziś portowa dzielnica tego miasta jest często odwiedzana przez statki wycieczkowe pływające w okolicach wysp. Ciekawym miejscem jest Muzeum Simartin – doskonałe wprowadzenie do lokalnej historii. Ważnym wydarzeniem kulturowym na Sint Marteen jest coroczny karnawał, kiedy na ulicach królują barwne stroje, pokazy, muzyka, a wszędzie można skosztować wykwintnych, tradycyjnych potraw specjalnie przygotowywanych na tę okazję.