Antyle-holenderskie – Klimat i pogoda
Wszystkie wyspy leżą w strefie klimatu równikowego. Średnie temperatura w styczniu to 20, natomiast w lipcu 26 – 28 st.C. Południowe wyspy pochodzenia kontynentalnego: Curacao i Bonaire, położone w południowo – wschodniej części Morza Karaibskiego, w pobliżu Wenezueli znajdują się w strefie klimatu suchego.
Między majem, a listopadem północne wyspy, które leżą w północno – wschodniej części Morza Karaibskiego, w strefie klimatu wilgotnego: Saba, Sint Eustatius i Sint Maarten mogą być nawiedzane przez huragany. To zjawisko pogodowe niestety czasem pojawia się w tych rejonach Karaibów. W okresie grudzień – marzec zagrożenia kataklizmami raczej nigdzie nie występują, a pogoda jest doskonała na spędzenie uroczych wakacji. Temperatura występująca w tych miesiącach waha się między 25 – 30 st.C. Prażące słońce, łagodne podmuchy rześkiego wiatru, spokojna, krystaliczna, cieplutka woda zapraszają do spędzania wakacji. Wtedy też ma miejsce szczyt sezonu.
Za wyjątkiem dwóch pochodzenia wulkanicznego – skalistej Saby i wyżynnej Sint Eustatius, wyspy są głównie nizinne, zbudowane ze skał wapiennych. Rozwinięte są tutaj zjawiska krasowe. Roślinność wysp jest głównie stepowa, znajdziemy też suche lasy równikowe i parki narodowe chroniące okoliczną przyrodę. Mieszkańcy niestety borykają się z problemem niedostatku wody, gdyż nie występuje tutaj system rzeczny. Dlatego też znajdują się tutaj największe na świecie stacje odsalania wody morskiej.