Birma – Pagoda Schwegadon
Świątynia Shwedagon znajdująca się w byłej stolicy kraju Rangun jest uważana za największą, a także „najświętszą” pagodę buddyjską na świecie. Liczy ona ponadto 2500 lat, a jej początki giną w mrokach dziejów, kolejni możni władcy kraju dodawali do budowli coś od siebie, aż zyskała ona obecny imponujący wygląd.
Pagoda Shwedagon należy do 9 sanktuariów, w których przechowywane są relikwie buddyjskie – znajduje się w niej 8 włosów Buddy. Jest to pokryta złotem, imponująca budowla, mająca ponad 125 m długości. Bogactwo szlachetnych materiałów i kamieni może onieśmielać, pagodę pokrywa ok. 13 tys. złotych płytek, a wierzchołek pagody ozdobiony jest kilkoma tysiącami diamentów i innych kamieni, z 76 karatowym diamentem na szczycie. Główna stupa w kształcie kopuły otoczona jest przez wiele mniejszych budowli – rzeźb, świątyń i kapliczek, a podobno jej wnętrze wypełnione jest wieloma mniejszymi stupami – kamienną, marmurową, ołowianą, miedzianą, cynową i srebrną i złotą, w której znajduje się szkatułka z relikwiami. W oddzielnych pawilonach znajdują się imponujące dzwony: Maha Ganda i Maha Tissada Ganda. Pagoda usytuowana jest na wielkiej platformie, a dostępu do niej strzegą cztery mniejsze pagody, na każdej stronie świata jedna.
Burzliwe dzieje pagody
Z powstaniem i rozbudową świątyni wiąże się wiele legend i historii. Podobno relikwie w postaci włosów zostały przywiezione przez kupców, którzy podczas wyprawy do Indii otrzymali je od samego Buddy i przywieźli w rodzinne strony, gdzie ówczesny władca Okalappa nakazał budowę świątyni. W XV w. królowa Shinshabu rozkazała pozłocić pagodę ilością złota równą jej wadze, zaś syn królowej Dhammaceti przebiwszy matkę zarządził pozłocenie świątyni złotem ważącym czterokrotnie więcej niż on i jego małżonka. Zlecił on ponadto wyrycie inskrypcji w trzech językach dokumentujących powstanie świątyni. Swoją obecną wysokość stupa uzyskała dopiero w XVIII w. za panowania króla Sinbyushina.
Informacje praktyczne
Aby wejść na najwyższą platformę świątyni trzeba zapłacić ok. 5 USD za wstęp – bilet nakleja się na ubranie, w dzień jest on zielony, wieczorem – czerwony. Pagodę można zwiedzać dowolnie długo, jednakże wyjście z niej uniemożliwia powrót nawet tego samego dnia. Jeżeli więc pragniemy podziwiać zachód słońca warto wybrać się do Shwedagon w późnych godzinach popołudniowych.