Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Birma   /  Regiony   /  Birma – Pagan

Birma – Pagan

Pagan to niewielkie, liczące blisko 3 tysiące mieszkańców miasteczko, znane na całym świecie za sprawą ogromnego kompleksu archeologicznego, składającego się z kilku tysięcy świątyń. Ten ogromny zabytkowy teren wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO oraz uznawany jest za jeden z cudów świata.

Obecnie Pagan jest niedużym miasteczkiem, jednakże w przeszłości było to potężne i wpływowe miasto. Swoją świetność i większość zabytkowych budynków Pagan zawdzięcza legendarnemu władcy Anawratha, który podczas swego panowania sprowadził do miasta wielu wybitnych malarzy, rzeźbiarzy i budowniczych. W sumie przez wieki powstało w Paganie około 5 tysięcy świątyń wznoszonych przez kolejnych władców, do dziś zachowało się około 2 tys. z nich rozrzuconych po całym terenie. Po przybyciu do miasta warto zakupić specjalny dwudniowy bilet (cena około 10 USD) uprawniający do zwiedzania całego kompleksu archeologicznego. Kompleks ten jest bardzo rozległy więc warto skorzystać z wypożyczalni rowerów lub z tzw. hoska czyli dwukołowych zaprzęgów konnych, dzięki którym zwiedzanie jest szybsze i przyjemniejsze a kierowca służy także za przewodnika. Na koniec zwiedzania warto wybrać się na taras świątyni  Shwezandaw, skąd roztacza się wspaniały widok na zabytkowe budowle.

Najciekawsze obiekty

Pagoda  Szwezigon należy do najbardziej czczonych birmańskich świątyń. Ta powstała w XI w. budowla, w której przechowywany jest jeden z włosów Buddy, imponuje przede wszystkim sakralnymi malowidłami oraz mozaiką ze szkieł. Z czterech stron Pagody biegną galerie z kasetonami na półokrągłych sklepieniach. Całość otoczona jest złotym ogrodzeniem ozdobionym drzewkami ze złoconymi gałązkami.

Ananda należy do najlepiej zachowanych pagód, jej znakiem rozpoznawczym są cztery posągi Buddy skierowane ku wszystkim stronom świata. Każdy z nich jest wysoki na prawie 10 metrów. Główna wieża ma ponad 50 metrów, a nad głównym budynkiem wznosi się sześć tarasów ozdobionych wieżyczkami. Miejscem szczególnego kultu otoczone jest wgłębienie w kształcie stopy odciśnięte podobno przez samego Buddę. Swoją nazwę świątynia zawdzięcza ukochanemu uczniowi Buddy Anandzie. W pobliży pagody znajduje się ceglany klasztor – Ananda Ok Kyaung, którego ściany ozdobione są malowidłami przedstawiającymi codzienne życie mieszkańców miasta.

Abeyadana Pahto to świątynia wzniesiona na cześć żony przez króla Kyanzittha. Na środku znajduje się posąg Buddy, a w licznych niszach figury bodhisatwów czyli postaci które osiągnęły oświecenie.

Złota Bupaja to najstarsza w pagoda w Paganie, wyróżniająca się owalnym, jajowatym kształtem.

Mingalazedi pochodząca z XIII w. świątynia kształtem przypomina egipskie piramidy. Jest to jedna z nielicznych pagód na którą można się wspiąć, mimo upału i parzących kamieni warto to zrobić, gdyż widok rozpościerający się ze szczytu budowli jest naprawdę piękny.

Innym przykładem pagody w kształcie piramidy jest Dhammayangyi, która przypomina meksykańskie piramidy schodkowe.

Zwiedziwszy pagańskie światynie warto wybrać się jeszcze na oddaloną o kilkadziesiąt kilometrów górę Mount Popa, na wierzchołku której  wznosi się kompleks świątynny składający się z  kilku kaplic i ołtarzy.


Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje