Birma - Pagan

slider-left-handle.png
 • 7074_iconslider.jpg
 • 7075_iconslider.jpg
 • 9379_iconslider.jpg
 • 7068_iconslider.jpg
 • 7069_iconslider.jpg
 • 7070_iconslider.jpg
 • 7071_iconslider.jpg
 • 7072_iconslider.jpg
 • 7073_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Pagan to niewielkie, liczące blisko 3 tysiące mieszkańców miasteczko, znane na całym świecie za sprawą ogromnego kompleksu archeologicznego, składającego się z kilku tysięcy świątyń. Ten ogromny zabytkowy teren wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO oraz uznawany jest za jeden z cudów świata.

Obecnie Pagan jest niedużym miasteczkiem, jednakże w przeszłości było to potężne i wpływowe miasto. Swoją świetność i większość zabytkowych budynków Pagan zawdzięcza legendarnemu władcy Anawratha, który podczas swego panowania sprowadził do miasta wielu wybitnych malarzy, rzeźbiarzy i budowniczych. W sumie przez wieki powstało w Paganie około 5 tysięcy świątyń wznoszonych przez kolejnych władców, do dziś zachowało się około 2 tys. z nich rozrzuconych po całym terenie. Po przybyciu do miasta warto zakupić specjalny dwudniowy bilet (cena około 10 USD) uprawniający do zwiedzania całego kompleksu archeologicznego. Kompleks ten jest bardzo rozległy więc warto skorzystać z wypożyczalni rowerów lub z tzw. hoska czyli dwukołowych zaprzęgów konnych, dzięki którym zwiedzanie jest szybsze i przyjemniejsze a kierowca służy także za przewodnika. Na koniec zwiedzania warto wybrać się na taras świątyni  Shwezandaw, skąd roztacza się wspaniały widok na zabytkowe budowle.

Najciekawsze obiekty

Pagoda  Szwezigon należy do najbardziej czczonych birmańskich świątyń. Ta powstała w XI w. budowla, w której przechowywany jest jeden z włosów Buddy, imponuje przede wszystkim sakralnymi malowidłami oraz mozaiką ze szkieł. Z czterech stron Pagody biegną galerie z kasetonami na półokrągłych sklepieniach. Całość otoczona jest złotym ogrodzeniem ozdobionym drzewkami ze złoconymi gałązkami.

Ananda należy do najlepiej zachowanych pagód, jej znakiem rozpoznawczym są cztery posągi Buddy skierowane ku wszystkim stronom świata. Każdy z nich jest wysoki na prawie 10 metrów. Główna wieża ma ponad 50 metrów, a nad głównym budynkiem wznosi się sześć tarasów ozdobionych wieżyczkami. Miejscem szczególnego kultu otoczone jest wgłębienie w kształcie stopy odciśnięte podobno przez samego Buddę. Swoją nazwę świątynia zawdzięcza ukochanemu uczniowi Buddy Anandzie. W pobliży pagody znajduje się ceglany klasztor – Ananda Ok Kyaung, którego ściany ozdobione są malowidłami przedstawiającymi codzienne życie mieszkańców miasta.

Abeyadana Pahto to świątynia wzniesiona na cześć żony przez króla Kyanzittha. Na środku znajduje się posąg Buddy, a w licznych niszach figury bodhisatwów czyli postaci które osiągnęły oświecenie.

Złota Bupaja to najstarsza w pagoda w Paganie, wyróżniająca się owalnym, jajowatym kształtem.

Mingalazedi pochodząca z XIII w. świątynia kształtem przypomina egipskie piramidy. Jest to jedna z nielicznych pagód na którą można się wspiąć, mimo upału i parzących kamieni warto to zrobić, gdyż widok rozpościerający się ze szczytu budowli jest naprawdę piękny.

Innym przykładem pagody w kształcie piramidy jest Dhammayangyi, która przypomina meksykańskie piramidy schodkowe.

Zwiedziwszy pagańskie światynie warto wybrać się jeszcze na oddaloną o kilkadziesiąt kilometrów górę Mount Popa, na wierzchołku której  wznosi się kompleks świątynny składający się z  kilku kaplic i ołtarzy.


Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

136_guide_randomarticle.jpg Czego nie wolno przewozić przez...

Podczas wczasów w Egipcie, Tunezji czy Maroku szturmujemy...

482_guide_randomarticle.jpg Poznaj zalety wycieczek first...

W ostatnim czasie wybuchł prawdziwy boom na wycieczki last...

9597_guide_randomarticle.JPG Ruszyło stacjonarne biuro...

Wycieczka.pl rozszerzyła swoją działalność i od dzisiaj...

506_guide_randomarticle.jpg Wakacje za 1000zł

Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o zagranicznych...

462_guide_randomarticle.jpg Najlepsze miejsca dla plażowiczów

Polacy najczęściej swój urlop utożsamiają z błogim...

9601_guide_randomarticle.jpg Sylwester za granicą

To ostatni moment na podjęcie decyzji o tym, czy kolejny...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
 • Gwarancja najniższej ceny!
 • Miła i fachowa pomoc konsultanta
 • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.