Chiny – przewodnik, porady, informacje
Chiny, nazywane Państwem Środka, to kraj którego historia kształtuje się od 5 000 lat. Jedna z najstarszych istniejących cywilizacji zachwyca dziedzictwem kulturowym. Chińskie bogactwo obejmuje zabytki architektury, tradycje i zwyczaje ludowe, różnorodny krajobraz naturalny. W dziejach historii znane są chińskie wynalazki, jak papier, proch strzelniczy, porcelana, ale także postęp w dziedzinie rolnictwa, rzemiosła i nauki. Rozwój gospodarczy Chińskiej Republiki Ludowej postępuje systematycznie.
Państwo Środka, tajemnicze i niedostępne, ale ze świetnie wykształconą cywilizacją, realizujące nowe idee w dziedzinie wynalazków, zafascynowało już średniowiecznego podróżnika Marco Polo. Współcześnie walory turystyczne dostrzega coraz więcej żądnych wrażeń turystów. Państwo Środka wychodzi im naprzeciw realizując połączenia lotnicze. Zderzenie z kulturą chińską zaskakuje i onieśmiela. Chiny przez lata trwały w izolacji od świata. Jednak Państwo Środka powoli otwiera się przed turystami, którzy wykorzystują możliwość zobaczenia tego, co jeszcze niedawno było pilnie strzeżone.
Komu szczególnie można polecić wyprawę do Chin? Każdemu zwolennikowi backpackingu – długich wędrówek z plecakiem i ekwipunkiem, noclegów bez wygód, dążących do wnikliwego poznania terenu. Turyści lubiący wyzwania, nowe doświadczenia, nastawieni na intensywną wędrówkę i zwiedzanie kosztem leniwego wypoczynku, powinni już pakować plecaki! Także podróżnicy mniej ekstremalni, ale zainteresowani prastarą cywilizacją, materialnymi przejawami kultury i poznaniem chińskiej codzienności, znajdą podczas wyprawy do Państwa Środka coś dla siebie. Barwne świątynie, wysokie pagody, posągi Buddy – te elementy krajobrazu chińskiego wzbudzają zachwyt turystów. Na chińskiej ulicy można zwiedzać, poznawać smaki i zapachy, jeść, jechać rikszą.
Jednak na tej prastarej cywilizacji cieniem kładzie się kwestia poszanowania godności człowieka, szczególnie Tybetańczyków. Po II wojnie światowej władzę w Chinach objęli komuniści, którym przewodził Mao Tse-tung. Osiągnięto suwerenność, ale kosztem wielu istnień ludzkich, utraty prywatności na rzecz kontroli państwowej. Rok 1978 to czas, kiedy Deng Xiaoping, następca Mao, poprzez podjęcie decyzji o decentralizacji gospodarki, przyczynił się znacznego rozwoju gospodarczego. Kontrola państwa w sektorze gospodarki osłabła.