Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Filipiny – przewodnik, porady, informacje

Filipiny – przewodnik, porady, informacje

Choć powierzchnia tego azjatyckiego kraju jest niewiele mniejsza od powierzchni Polski, to ów obszar rozbity jest na ponad 7 tysięcy wysp, z czego zdecydowaną większość stanowią dziewicze, bezludne wysepki.

Zdecydowana większość obywateli (których liczba przewyższa 90 mln) mieszka na zaledwie kilku wyspach. Największym miastem jest stołeczna Manila – wraz z przyległymi miastami tworzy ona ogromny zespół miejski.

Manila stanowi polityczne, gospodarcze i kulturalne centrum kraju. To tutaj znajdują się największe lotniska i port. W mieście działa kilkanaście uniwersytetów, liczne placówki badawcze i siedziby wielkich koncernów międzynarodowych.

Turyści odwiedzający Filipiny przybywają do miasta w celach turystycznych, ale niejako są na nie często skazani – to ważny węzeł komunikacyjny, z którego wyruszają na podbój innych części kraju.

Filipiny są azjatyckim ewenementem religijnym– zdecydowana większość mieszkańców kraju to katolicy. Jest to efekt podboju tych ziem przez Hiszpanów, którzy sprawowali tu władzę przez kilkaset lat. Po nich rządy przejęli tu Amerykanie. Choć nie rządzą tu już bezpośrednio, to ich wpływ na kraj jest widoczny na każdym kroku. Opuszczone amerykańskie bazy wojskowe, stare, zdezelowane samochody z USA, angielski jako język oficjalny, czy liczne sieci niezwykle popularnych fast food, przypominają Filipińczykom i obcokrajowcom o amerykańskim epizodzie w historii kraju.

Oczywiście na Filipinach podziwiać też można ciekawe zabytki architektoniczne. Godne uwagi są barokowe kościoły wpisane na listę UNESCO, które podziwiać można w Manili Santa Maria, w Paoay i Miag. Duże wrażenie robi miasto Vigan. Zachowała się w nim zabudowa z kresu kolonizowania kraju przez Hiszpanów. Znacząco wyróżnia sie natle nie tylko innych miast filipińskich, ale i azjatyckich.

Filipińczycy to niezwykle przyjazny naród. Choć znaczna część społeczeństwa żyje w totalnym ubóstwie, to nie tracą optymizmu i pogody ducha. Łączą ich niezwykle silne więzy rodzinne, co da się łatwo zauważyć w trakcie wyprawy.

Kobiety posiadają pełnię praw i sprawują pieczę nad domowym ogniskiem – często to one noszą w rodzinie spodnie…

Ludzie są tu bardzo gościnni (zawsze należy jednak zachować zdrowy rozsądek i czujność – w przeciwnym razie możemy łatwo paść ofiarą naciągaczy i zwykłych bandytów) i mogą nas zaprosić do swego domu, bądź poczęstować miejscowym specjałem.
Nierzadko są to przysmaki, na które Europejczycy reagują ze zdziwieniem, bądź nawet obrzydzeniem – psy, nietoperze, kurze embriony.

Mimo, iż Filipiny nie są tak barwne jak Indie i nie posiadają tylu wspaniałych zabytków co Chiny, to warto wybrać się na wycieczkę na filipiński archipelag. Choćby dla uśmiechniętych Filipińczyków, którzy mogą nas nauczyć optymizmu i radości życia.

Na przekór przeciwnościom losu potrafią cieczyć się ukochanym w całym kraju karaoke i podziwiać waleczne koguty – prawdziwy symbol filipińskiej siły. 

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje