Filipiny - przewodnik, porady, informacje

slider-left-handle.png
  • 328_iconslider.jpg
  • 9048_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Choć powierzchnia tego azjatyckiego kraju jest niewiele mniejsza od powierzchni Polski, to ów obszar rozbity jest na ponad 7 tysięcy wysp, z czego zdecydowaną większość stanowią dziewicze, bezludne wysepki.

Zdecydowana większość obywateli (których liczba przewyższa 90 mln) mieszka na zaledwie kilku wyspach. Największym miastem jest stołeczna Manila – wraz z przyległymi miastami tworzy ona ogromny zespół miejski.

Manila stanowi polityczne, gospodarcze i kulturalne centrum kraju. To tutaj znajdują się największe lotniska i port. W mieście działa kilkanaście uniwersytetów, liczne placówki badawcze i siedziby wielkich koncernów międzynarodowych.

Turyści odwiedzający Filipiny przybywają do miasta w celach turystycznych, ale niejako są na nie często skazani – to ważny węzeł komunikacyjny, z którego wyruszają na podbój innych części kraju.

Filipiny są azjatyckim ewenementem religijnym– zdecydowana większość mieszkańców kraju to katolicy. Jest to efekt podboju tych ziem przez Hiszpanów, którzy sprawowali tu władzę przez kilkaset lat. Po nich rządy przejęli tu Amerykanie. Choć nie rządzą tu już bezpośrednio, to ich wpływ na kraj jest widoczny na każdym kroku. Opuszczone amerykańskie bazy wojskowe, stare, zdezelowane samochody z USA, angielski jako język oficjalny, czy liczne sieci niezwykle popularnych fast food, przypominają Filipińczykom i obcokrajowcom o amerykańskim epizodzie w historii kraju.

Oczywiście na Filipinach podziwiać też można ciekawe zabytki architektoniczne. Godne uwagi są barokowe kościoły wpisane na listę UNESCO, które podziwiać można w Manili Santa Maria, w Paoay i Miag. Duże wrażenie robi miasto Vigan. Zachowała się w nim zabudowa z kresu kolonizowania kraju przez Hiszpanów. Znacząco wyróżnia sie natle nie tylko innych miast filipińskich, ale i azjatyckich.

Filipińczycy to niezwykle przyjazny naród. Choć znaczna część społeczeństwa żyje w totalnym ubóstwie, to nie tracą optymizmu i pogody ducha. Łączą ich niezwykle silne więzy rodzinne, co da się łatwo zauważyć w trakcie wyprawy.

Kobiety posiadają pełnię praw i sprawują pieczę nad domowym ogniskiem – często to one noszą w rodzinie spodnie...

Ludzie są tu bardzo gościnni (zawsze należy jednak zachować zdrowy rozsądek i czujność – w przeciwnym razie możemy łatwo paść ofiarą naciągaczy i zwykłych bandytów) i mogą nas zaprosić do swego domu, bądź poczęstować miejscowym specjałem.
Nierzadko są to przysmaki, na które Europejczycy reagują ze zdziwieniem, bądź nawet obrzydzeniem – psy, nietoperze, kurze embriony.

Mimo, iż Filipiny nie są tak barwne jak Indie i nie posiadają tylu wspaniałych zabytków co Chiny, to warto wybrać się na wycieczkę na filipiński archipelag. Choćby dla uśmiechniętych Filipińczyków, którzy mogą nas nauczyć optymizmu i radości życia.

Na przekór przeciwnościom losu potrafią cieczyć się ukochanym w całym kraju karaoke i podziwiać waleczne koguty – prawdziwy symbol filipińskiej siły. 

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

9604_guide_randomarticle.jpg Riwiera Turecka - który kurort...

Riwiera Turecka to najpopularniejszy turecki region wśród...

498_guide_randomarticle.jpg Afrykańska przygoda

Polacy zakochali się w Egipcie i Tunezji, ale czy będąc w...

8581_guide_randomarticle.jpg Koniecznie zapakuj...

Inne gniazdka elektryczne oznaczają problemy z naładowaniem...

455_guide_randomarticle.jpg Najlepsze miejsca dla lubiących...

Wakacje to nie tylko błogie wylegiwanie się na plaży czy...

138_guide_randomarticle.jpg Morze muzyki

Przez większą część roku nad brzegami Morza Śródziemnego...

535_guide_randomarticle.jpg 10 najpiękniejszych miejsc na...

Świat jest pełen przepięknych miejsc, z których istnienia...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.