Gwatemala – Kultura i religia
Pod względem wiary populacja Gwatemali jest zdominowana przez katolików. Ich wiara została nieco zmodyfikowana w Gwatemali, łącząc w sobie elementy pochodzące z mitologii majów, takie jak oddawanie hołdu bóstwom, które mają władzę nad pogodą. Pozostała część ludności Gwatemali to protestanci.
Językiem urzędowym w Gwatemali jest hiszpański. Jednak wszystko zależy od regionu, w którym się znajdziemy. W języku hiszpańskim stosowanym w Gwatemali można usłyszeć wiele zapożyczeń z języków indiańskich, które są mieszane i przekształcane na swój sposób. Na terenie całej Gwatemali można wyróżnić ponad dwadzieścia języków lokalnych i jeszcze więcej odrębnych dialektów.
Gwatemala może pochwalić się bardzo oryginalnym folklorem. Na szczególną uwagę zasługuje muzyka folk, która jest hybrydą rdzennej muzyki indiańskiej z wpływami hiszpańskimi. Można powiedzieć, że sama muzyka jest tylko tłem dla widowiskowych tańców i teatrów odgrywanych przez miejscowych tancerzy. Aktorzy w rytm muzyki odgrywają przy użyciu kolorowych kostium i przerażających masek historyczne wydarzenia kraju.
Święta narodowe na Gwatemali
1 maj – Dzień pracy
30 czerwiec – Dzień Liberalnej Rewolucji 1871
15 sierpień – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Tylko w mieście Gwatemala)
15 wrzesień – Dzień Niepodległości
20 październik – Dzień Rewolucji 1944
1 listopad – Dzień Wszystkich Świętych
24 grudzień – Wigilia
25 grudzień – Boże Narodzenie