Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Irlandia   /  Irlandia – Kultura i religia

Irlandia – Kultura i religia

Zanim wybierzemy się do Irlandii warto zapoznać się z tamtejszą kulturą. W Irlandii dominują katolicy, którzy stanowią ok. 86% (niektóre źródła podają, że liczba ta sięga nawet 94%) społeczeństwa a sami Irlandczycy z ogromną przyjemnością uczestniczą w nabożeństwach katolickich. Sporo jest także członków Kościoła Irlandii. 9% Irlandczyków podkreśla, że są ateistami. Mniejszość stanowią wyznawcy protestantyzmu, anglikanizmu, judaizmu. Warto mówiąc o religii w Irlandii wspomnieć o tamtejszych patronach – Świętym Patryku i Świętej Brygidzie z Kildare.

Językiem urzędowym w Irlandii jest irlandzki i angielski. Irlandczycy nie lubią gdy języki te uznaje się za takie same, aczkolwiek na co dzień częściej słychać język angielski niż irlandzki.

Irlandczycy są podobni do Polaków, lubią czasem ponarzekać i zaliczają się do pesymistów, bywają kłótliwi, mogą wydać się zdystansowani, jednak gdy już uda nam się złapać z nimi kontakt okazują się świetnymi kompanami – zwłaszcza na imprezach. Są także bardzo pomocni i uprzejmi. Irlandczycy uwielbiają swoje whisky i często nadużywają alkoholu, potwierdzeniem tego jest fakt, że zwalczanie alkoholizmu stanowi część programów politycznych. W ich życiu pub stanowi bardzo ważny element, to miejsce spotkań i ważnych rozmów. Irlandczycy w pubach bawią się, piją piwo i słuchają muzyki, która stanowi niezwykle ważną część ich życia. To właśnie z Irlandii pochodzi przecież tylu sławnych muzyków: U2, The Cranberries, Sinead O’Connor. Ponadto Irlandczycy kochają swoje sporty narodowe: futbol gaelicki, rugby czy wyścigi konne. Generalizując trzeba przyznać, że Irlandczycy lubią Polaków z wzajemnością.

Najważniejszymi imprezami są oczywiście Cork Jazz Festival (październik) i Wexford Opera Festival, na które bilety wykupywane są na długo przed występem.

Ale Irlandia słynie także z Dnia św. Patryka, który celebrowany jest 17 marca. W tym dniu odbywa się pełno imprez kulturalnych oraz festiwal w Dublinie. Popularne są także wyścigi konne w Fairyhouse, czyli wypadający 1 kwietnia Irish Grand National. Ciekawy jest przypadający na okres wiosenno-letni festiwal ogrodów w Wicklow. Pasjonatów golfa zachwyci najważniejszy turniej golfowy przypadający na końcówkę czerwca – Irish Open Golf Championship. Ci zaś, którzy uwielbiają kino i teatr powinni wybrać się do Irlandii w lipcu, by wziąć udział w Galway Film Fleadh i Galway Arts Festival czy Cork International Film Festival. Dosyć zabawnym festiwalem jest Mary from Dungloe, który zakańcza się konkursem piękności, w którym główną nagrodą jest randka z Danielem O’Donnellem.

Niemalże każda irlandzka wioska posiada swoje święto i z tej okazji organizowane są imprezy i festyny, na których nie brakuje muzyki celtyckiej. Zespoły zapewniające oprawę muzyczną imprez grają na buzukach, harfach, dudach, harmonijkach ustnych, skrzypcach itp. Motywy celtyckie wykorzystywane są także przez zespoły – nawet rockowe.


Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje