Irlandia – Zdrowie i szczepienia
Jadąc do Irlandii nie są wymagane szczepienia i dodatkowe zaświadczenia zdrowotne. Na terenie Irlandii nie występują też żadne zagrożenia epidemiologiczne i sanitarne. Bez problemu będziemy mogli także korzystać z opieki medycznej zwłaszcza, że w większości jest ona płatna . Z tego powodu warto przed wyjazdem do Irlandii założyć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Aby wyrobić taki dokument należy wybrać się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
EKUZ umożliwia bezpłatne korzystanie tylko z podstawowych usług medycznych, dlatego dla bezpieczeństwa zaleca się wykupić szersze ubezpieczenie prywatne. Taki indywidualny pakiet może się wydawać początkowo nieużyteczne ale lepiej zawsze go mieć. Aby utrzymać bezpłatną pomoc medyczną należy mieć przy sobie dokument EKUZ i sprawdzić czy dany lekarz ma kontrakt z irlandzką służbą medyczną. Listę lokalnych lekarzy z taką umową można otrzymać w miejscowych placówkach zdrowia. Przed sama wizytą należy podkreślić, że jest się z UE i posiada się odpowiednie dokumenty.
W nagłych wypadkach dzwonić na 999 lub 112 – telefon pogotowia w Irlandii.
Medykamenty w Irlandii są niestety drogie. Przy pobycie przekraczającym 3 miesiące, karta ubezpieczenia zdrowotnego traci ważność i obowiązują nas takie same zasady jak obywateli Irlandii, czyli musimy płacić. Ceny wizyt domowych wynoszą od 40 do 50 EUR, u prywatne lekarza – od 100 do 155 EUR. Podczas pobytu w szpitalu należy zapłacić za dobę od 400 do 600 EUR.