Monako – Kultura i religia
Monako, mimo że niewielkie, posiada bogatą kulturę. Już sam język jest ciekawy – w Monako używa się bowiem języka monegaskiego i włoskiego, natomiast językiem urzędowym jest z kolei język francuski.
18% ludności stanowią Monageskowie, którzy uznawani są za elitarnych obywateli księstwa.Pozostała część społeczeństwa to imigranci. Najwięcej jest tu Francuzów, którzy stanowią prawie 47% ludności, sporo jest także Włochów, bo prawie 17%. Tutaj też ma miejsce największa gęstość ludności w Europie, niecałe 17 tys. mieszkańców na km².
W Monako najwięcej jest katolików, którzy stanowią ponad 83% ludności, o wiele mniej jest wyznawców protestantyzmu (ok. 4%) i judaizmu (1,7%)
Warto wiedzieć, że jadąc do Monako w listopadzie możemy liczyć na imprezy związane z obchodami urodzin panującego. Z tej okazji w całym Monako odbywają się liczne festyny i zabawy, które stanowią ogromną atrakcję turystyczną.
Najważniejsze święta państwowe
obchodzone w Monaco to uroczystość świętej
Dewoty (21 I) – patronki księstwa Monako i
święto narodowe (19 XI)
Kuchnia Monako ma wiele wspólnego z kuchnią francuską i nie można się temu dziwić zwłaszcza, że leży praktycznie na wybrzeżu francuskim, a Francuzi stanowią w Monako najliczniejszą grupę. Nie można jednak zapomnieć o włoskim akcencie, mieszkańcy Monako uwielbiają typowo włoską pizzę. Dostęp do morza zapewnia świeże dostawy owoców morza, z których przyrządzane są potrawy. Bardzo popularny jest gulasz rybny z oliwkami, tzw. stocafi. Potrawa ta nie może się obyć bez koniaka.
Jadąc do Monako warto nauczyć się kilku zwrotów:
– Cześć = Salut
– Dzień dobry = Bonjour
– Nazywam się = Je m’appelle….
– Czy mówisz po angielsku? = Parlez-vous anglais?
– Zgubiłem/Zgubiłam się = Je suis perdu(e).
– Gdzie jest…? = Où se trouve…?
Narodowym mottem Monako są słowa – Deo juvante (łac.), czyli „Z pomocą bożą”.