Rumunia – Klimat i pogoda
Panujący w Rumunii klimat jest bardzo zróżnicowany i zależny od regionu. Wyżyna Dobrudży znajduje się pod silnym wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Dzięki charakterystycznemu ukształtowaniu terenu tego regionu turyści mogą cieszyć się przez cały sezon wspaniałą pogodą.
Obszar ten jest stale ocieplany przez prądy napływające z Morza Czarnego. W utrzymaniu takiego stanu pomagają wysokie góry, które oddzielają wybrzeże od reszty kraju. Można powiedzieć, że Karpaty stanowią barierę klimatyczną, która utrzymuje ciepłe powietrze w tej części kraju. Takie warunki wpływają korzystnie na powietrze oraz powodują, iż klimat tej części Rumunii jest bardzo łagodny.
Centralna część Rumunii, pod względem strefy klimatycznej jest identyczna co do Europy Środkowej. Region ten w znacznym stopniu przypomina Polskę. Największy wpływ na Wyżynę Mołdawską i Nizinę Wołoską mają wiatry z północnego wschodu oraz ze wschodu. Powodują one, że zima na tym obszarze jest śnieżna, a lato długie i ciepłe. Średnia temperatura powietrza wynosi w zimie ok. – 3°C, a w lecie waha się w okolicach 24°C. Najwyższe temperatury w Rumunii można odnotować w okolicach Multany, gdzie temperatura w lecie osiąga nawet do 45 C. Średnia rocznych opadów wynosi 640 mm. Największe deszcze występują w maju i czerwcu, ale nie są one bardzo obfite.