Sri Lanka – Klimat i pogoda
Warunki atmosferyczne panujące na Sri Lance można określić jako zmienne i w dużym stopniu zróżnicowane od położenia geograficznego. Na wyspie wyróżniają się dwie strefy klimatyczne: strefa północna, która znajduje się pod silnym oddziaływaniem klimatu zwrotnikowego oraz region południowy charakteryzujący się typowymi symptomami strefy równikowej.
Sri Lanka swoistą aurę zawdzięcza wyjątkowemu otoczeniu Oceanu Indyjskiego a także sąsiedztwu dużego lądu. Te osobliwe warunki pozwoliły na powstawanie zjawiska atmosferycznego typowego tylko dla Azji południowej, czyli sezonowych wiatrów zwanych monsunami. Obecność tego typu prądów kształtuje pogodę na całej wyspie.
Sezon letni na południowej i zachodniej części wyspy to okres dominacji monsunu Yala, który nawilżając atmosferę czyni tą porę roku wyjątkowo wilgotną i bogatą w deszcz. Podczas zimy w tym regionie panuje odwilż bogata w suche i ciepłe dni.
Na północnej i wschodniej części wyspy pora deszczowa przypada na okres jesieni i zimy a od maja do września można zanotować bardzo dobre warunki pogodowe i dni praktycznie wolne od opadów.
W ciągu roku w całej Republice Sri Lanki jest nader ciepło, wręcz parno od unoszącej się w powietrzu wilgotności. Średnia temperatura powietrza waha się pomiędzy między 25 – 28 stopni Celsjusza. Najwyższe temperatury można zanotować na wybrzeżu, gdzie słupek rtęci sięga okolic 40 stopni, z kolei najchłodniej jest na terenach górzystych, gdzie temperatura spada do ok. 20 C. Wartość opadów w ciągu roku wynosi od 750 mm do 5500 mm, oczywiście ich amplituda oraz wyniki są zależne od pory roku a także położenia geograficznego.