Szwajcaria - Kultura i religia

slider-left-handle.png
  • 1221_iconslider.jpg
  • 1222_iconslider.jpg
  • 1216_iconslider.jpg
  • 1217_iconslider.jpg
  • 1218_iconslider.jpg
  • 1219_iconslider.jpg
  • 1220_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Szwajcaria to kraj bardzo zróżnicowany kulturowo, jego mieszkańcy mówią w czterech językach: niemieckim, francuskim, włoskim i retroromańskim, a strefy językowe przekładają się na różne style życia, tradycje i obyczaje. Mimo konfliktów na tle narodowościowym, które miały miejsce w przeszłości, obecnie Szwajcarzy tworzą zgodne, demokratyczne państwo o wysokim standardzie życia, nie zapominają jednak o swoich korzeniach i z zapałem pielęgnują regionalną kuchnię, stroje i tradycje.

O Szwajcarii rzadko głośno jest w świecie za sprawą wydarzeń politycznych czy skandali, kraj rozsławiony jest głównie przez wybitnych artystów z wielu dziedzin sztuki. Ze Szwajcarii pochodził m.in. słynny malarz Paul Klee, a na swoje miejsce zamieszkania lub częstych pobytów kraj ten wybrali artyści tacy jak Wolter, Hemingway czy Hugo.

Malownicze szwajcarskie pejzaże posłużyły pisarce Johannie Spyri do opisania rodzinnych stron Heidi, jednej z najbardziej znanych bohaterek dziecięcych, której losy do tej pory porywają czytelników i widzów na całym świecie.

Także miłośnicy muzyki mogą liczyć na wiele wrażeń podczas licznych koncertów i festiwali m.in. słynnego Lucerne Festival oraz Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego w Montreux.

Szwajcarzy są niezwykle przywiązani do swoich tradycji, są one kultywowane ze szczególnym zapałem w regionach wiejskich. Część z ludowych obrzędów ma znaczenie religijne, inne zaś mają jedynie rozrywkowy charakter. 

Do najoryginalniejszych obyczajów regionalnych należą:

*Alpabfahrt i Alpauffahrt – uroczystości związane z wyprowadzaniem bydła na letnie pastwiska alpejskie, a następnie z ich powrotem na zimę. Zwierzęta przystrajane są w kolorowe girlandy i dzwonki i uroczyście przeprowadzane przez wioski, organizowane są też bezkrwawe walki krów majce na celu wyłonienie „królowej stada”;

*Sporty wymyślone przez Szwajcarów: schwingen – alpejska wersja sumo, steinstossen – konkurs w rzucie kamiennym blokiem, waffenlaufen – 42 km bieg w wojskowym mundurze i z karabinem;

*Tschaggatta (Tschäggättä) – co roku w lutym mieszkańcy kantonu Valais przebierają się za włochate potwory w drewnianych maskach na twarzach (miejscowe dzikie gnomy), które ścigają przypadkowych przechodniów.

Szwajcaria to kraj, w którym dominują dwa wyznania: protestanckie i katolickie, niemal po połowie dzieląc się liczbą wyznawców. Katolicyzm przeważa w następujących regionach: Wallis, Ticino, Uri, Unterwalden i Schwyz, a także we Fryburgu, Lucernie, Zugu i Jurze, choć w nieco mniejszym stopniu. Do zdecydowanie protestanckich rejonów należą natomiast: Berno, Vaud, Zurych, Turgowia, Neuchâtel i Glarus.Mimo silnej pozycji obydwu religii jej wyznawcom udaje się żyć w zgodzie i unikać większych konfliktów na tle wyznaniowym.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

535_guide_randomarticle.jpg 10 najpiękniejszych miejsc na...

Świat jest pełen przepięknych miejsc, z których istnienia...

9559_guide_randomarticle.JPG Gdzie można jechać bez paszportu?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? A może chciałbyś stanąć...

280_guide_randomarticle.jpg Sposób na karnawał

Zupełnie inne państwa, a co za tym idzie - zupełnie inna...

138_guide_randomarticle.jpg Morze muzyki

Przez większą część roku nad brzegami Morza Śródziemnego...

9604_guide_randomarticle.jpg Riwiera Turecka - który kurort...

Riwiera Turecka to najpopularniejszy turecki region wśród...

9606_guide_randomarticle.jpg Wyspy Zielonego Przylądka...

Republika Zielonego Przylądka to długie, piaszczyste plaże,...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.