Szwajcaria to kraj bardzo zróżnicowany kulturowo, jego mieszkańcy mówią w czterech językach: niemieckim, francuskim, włoskim i retroromańskim, a strefy językowe przekładają się na różne style życia, tradycje i obyczaje. Mimo konfliktów na tle narodowościowym, które miały miejsce w przeszłości, obecnie Szwajcarzy tworzą zgodne, demokratyczne państwo o wysokim standardzie życia, nie zapominają jednak o swoich korzeniach i z zapałem pielęgnują regionalną kuchnię, stroje i tradycje.
O Szwajcarii rzadko głośno jest w świecie za sprawą wydarzeń politycznych czy skandali, kraj rozsławiony jest głównie przez wybitnych artystów z wielu dziedzin sztuki. Ze Szwajcarii pochodził m.in. słynny malarz Paul Klee, a na swoje miejsce zamieszkania lub częstych pobytów kraj ten wybrali artyści tacy jak Wolter, Hemingway czy Hugo.
Malownicze szwajcarskie pejzaże posłużyły pisarce Johannie Spyri do opisania rodzinnych stron Heidi, jednej z najbardziej znanych bohaterek dziecięcych, której losy do tej pory porywają czytelników i widzów na całym świecie.
Także miłośnicy muzyki mogą liczyć na wiele wrażeń podczas licznych koncertów i festiwali m.in. słynnego Lucerne Festival oraz Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego w Montreux.
Szwajcarzy są niezwykle przywiązani do swoich tradycji, są one kultywowane ze szczególnym zapałem w regionach wiejskich. Część z ludowych obrzędów ma znaczenie religijne, inne zaś mają jedynie rozrywkowy charakter.
Do najoryginalniejszych obyczajów regionalnych należą:
*Alpabfahrt i Alpauffahrt – uroczystości związane z wyprowadzaniem bydła na letnie pastwiska alpejskie, a następnie z ich powrotem na zimę. Zwierzęta przystrajane są w kolorowe girlandy i dzwonki i uroczyście przeprowadzane przez wioski, organizowane są też bezkrwawe walki krów majce na celu wyłonienie „królowej stada”;
*Sporty wymyślone przez Szwajcarów: schwingen – alpejska wersja sumo, steinstossen – konkurs w rzucie kamiennym blokiem, waffenlaufen – 42 km bieg w wojskowym mundurze i z karabinem;
*Tschaggatta (Tschäggättä) – co roku w lutym mieszkańcy kantonu Valais przebierają się za włochate potwory w drewnianych maskach na twarzach (miejscowe dzikie gnomy), które ścigają przypadkowych przechodniów.
Szwajcaria to kraj, w którym dominują dwa wyznania: protestanckie i katolickie, niemal po połowie dzieląc się liczbą wyznawców. Katolicyzm przeważa w następujących regionach: Wallis, Ticino, Uri, Unterwalden i Schwyz, a także we Fryburgu, Lucernie, Zugu i Jurze, choć w nieco mniejszym stopniu. Do zdecydowanie protestanckich rejonów należą natomiast: Berno, Vaud, Zurych, Turgowia, Neuchâtel i Glarus.Mimo silnej pozycji obydwu religii jej wyznawcom udaje się żyć w zgodzie i unikać większych konfliktów na tle wyznaniowym.
Przewodnik | Miasta i regiony | |
---|---|---|
Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.