Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Turcja   /  Regiony-turcji   /  Turcja – Efez

Turcja – Efez

Gdy przekracza się starożytną bramę zbudowaną na prośbę cesarza Wespazjana, a Twoim oczom ukazują się pozostałości po antycznych łaźniach i agorze, wiesz, że właśnie wkroczyłeś w niezwykły świat Turcji, a Efez poznajesz każdym zmysłem. Efez jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą poczuć się częścią antycznego świata. To zaczarowane mitycznością miasto sprawi, że większość swoich oszczędności stracisz na kliszę fotograficzną, a każdy trzymając aparat w ręku poczuje się jak prawdziwy fotograf.

Trudno się dziwić – tu każde miejsce jest atrakcyjnym elementem bogatej, zabytkowej mozaiki. Każdy element przyciąga Twoją uwagę i wcale nie musi o Ciebie zabiegać, po prostu jest – a Ty nie przechodzisz obok nich obojętnie. Efez jako jedno z nielicznych miast na świecie posiada taką liczbę zabytków, a właściwie śmiało można powiedzieć, że ta część Turcji jest jednym wielkim, atrakcyjnym zabytkiem.

Z pewnością nie trzeba zachwalać Świątyni Hadriana bogatej w wiele posągów i wciąż nieodkrytych tajemnic. Świątynia została zbudowana w II wieku i jest przedstawicielem stylu korynckiego. Co roku miliony turystów podziwia bogactwo tego miejsca. Ci, którzy antyczne teatry znają tylko z książkowych fotografii mają niebywałą okazję, by w Efezie zobaczyć 38 m Wielki Teatr, który w czasach swej świetności mieścił nawet 24 tys. widzów! Do tej ogromnej muszli prowadzi Droga Arkadiusza, która dawniej oświetlana była pochodniami. Dziś pozostały po niej jedynie ruiny, które i tak zasługują na uwagę.

Efez to miasto-muzeum. Droga Marmurowa wykładana płytami prowadzi do najważniejszych zabytków w mieście. Zostały w niej wygrawerowane, starożytne reklamy, np. domów publicznych! W którym miejscu na świecie zobaczysz podobne rzeczy? Które miasto może pochwalić się antyczną, budowaną przez 120 lat, świątynią Artemidy, uznaną za jeden z siedmiu cudów świata? I w końcu najważniejsze ? nigdzie indziej nie poczujesz się jak mitologiczny bohater czy starożytna bogini tureckiej potęgi! Turcja warta jest Twojego przyjazdu!

Zostaw komentarz