Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Turcja   /  Regiony-turcji   /  Turcja – Side

Turcja – Side

Side to raczej kameralne i przytulne miasteczko, charakteryzujące się wąskimi uliczkami, drewnianymi domami i niewiarygodnym dziedzictwem kulturowym po starożytnych metropoliach. Miasto położone jest w południowej Turcji, jedynie 68 km dzieli go od międzynarodowego lotniska w Antalyi. W przeszłości miasto było pirackim portem, gdzie dobijano czarnych transakcji i organizowano targi niewolników. Dzisiejsze Side nie ma wiele wspólnego ze swoją niechlubną przeszłością. Miejscowość swoim wyglądem przypomina włoską Riwierę, z typowymi wąskimi alejkami, gajami pomarańczowymi, polami uprawy bawełny i tawernami nad brzegiem morza.

Miasto słynie z wielu pamiątek architektonicznych po czasach starożytnych, można tu znaleźć rzeźby, kolumny i teatry pochodzące z tego okresu. Do najpopularniejszych z nich należą: Amfiteatr w Side, który stanowi jeden z lepiej zachowanych amfiteatrów rzymskich w tym rejonie. Urokliwa jest także świątynia grecka – Świątynia Apolla, a raczej jej ruiny. Nie brakuje tutaj także Agory, a więc  handlowej części miasta, znajdującej się w pobliżu amfiteatru.  Turyści w sposób szczególny upodobali sobie łaźnię turecką, która obecnie  przekształcona jest w muzeum, cieszące się ogromnym zainteresowaniem.

Będąc na wakacjach w Side warto zajrzeć do kilku okolicznych miejscowości, szczególną uwagę warto zwrócić na Colakli. Ta miejscowość położona jest zaledwie 14 km od Side. Jest to jedno z najlepszych miejsc przeznaczonych do wypoczynku bezpośrednio nad morzem, to tutaj znajduje się słynne centrum wakacyjne – „Camellia Holidays”. Innym pięknym miejscem jest okoliczna wioska Kumköy, która znajduje się jedynie 3 km od Side, a więc śmiało możemy iść tam pieszo. Podobno jest to najlepsze miejsce na wczasy z rodziną. Titreyengöl natomiast odległe 7 km od Side, charakteryzuje się długimi, piaszczystymi plażami, które otoczone są scenerią lasów sosnowych. Turcja ma co zaoferować!

Zostaw komentarz