Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Turcja   /  Regiony-turcji   /  Turcja – Izmir

Turcja – Izmir

Trzecie miasto w Turcji pod względem wielkości, prześliczny zaułek portowy położony nad malowniczą Zatoką Izmirską i otoczony górami. O jakim miejscu mowa? O cudownym Izmirze oczywiście! Turyści powinni odwiedzić to miejsce, znajdują się tu prawdziwe tureckie skarby!

Izmir to miasto z prawdziwie ciekawą historią. Początki sięgają już 3000 r.p.n.e, ale prawdziwy rozkwit datuje się na okres panowania słynnego Aleksandra Wielkiego, który wraz z wybudowaniem twierdzy stworzył nowe, potężne miasto.

Dziś Izmir jest jednym z największych miast Turcji i jednym z najważniejszych portów na Morzu Egejskim. Tym, co warto zobaczyć będąc w Izmirze są nowoczesne budynki ozdobione szkłem i niesamowitą sztukaterią. Jeśli Turcja kojarzy nam się z majestatycznymi meczetami, to musimy się przygotować na to, że w Izmirze ich raczej nie zobaczymy, przynajmniej nie w takiej formie, jak przystało na Turcję. Turyści chętnie podziwiają warownię sprzed 2 tys. lat. Ponadto tureckie miasta charakteryzują się chaosem, a w Izmirze panuje spokój i uporządkowanie, co nie jest jednoznaczne z nudą.
Prawdziwą perełką Izmiru są dwa place: Konak Meydani i Cumhuriyet Meydani, które otoczone są malowniczymi alejami. Przy tym pierwszym znajduje się niewielki, lecz pięknie ustrojony meczet i słynna wieża zegarowa – wizytówka miasta i jednocześnie najlepiej zachowany zabytek. W pobliżu odnajdziemy również pomniki, dzielnice bazarową, restauracje, knajpki itd.

W Izmirze odnajdziemy również korynckie kolumnady, które stanowią pozostałości po wybudowanej przez Aleksandra Wielkiego agorze, a także rekonstrukcje, dzięki którym możemy przenieść się w czasy starożytne.

Miłośnicy sztuki i historii powinni wybrać się do izmirskich muzeów. Jednym z ważniejszych jest Muzeum Archeologiczne, w którym wartym uwagi są m.in. posągi, w tym głowa cesarza Domicjana, która robi największe wrażenie n a turystach. Obok, w Muzeum Etnograficznym znajdują się najlepsze okazy sztuki tureckiej i rękodzieła.
Jak widać, Izmir ma wiele do zaoferowania i z pewnością warto odwiedzić to miasto, nie ograniczając się jedynie do Stambułu czy wybrzeża tureckiego. Cały wachlarz usług turystycznych sprawia, że miasto wydaje się być jeszcze ciekawsze.

Zostaw komentarz