Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Turcja   /  Turcja – waluta i ceny

Turcja – waluta i ceny

Turcja, kraj na styku dwóch kontynentów, przyciąga turystów swoją różnorodnością kulturową, pięknymi krajobrazami oraz bogatą historią. Aby ułatwić podróżowanie po tym fascynującym kraju, przygotowaliśmy przewodnik przybliżający informacje na temat waluty w Turcji, możliwości płatności oraz orientacyjnych cen produktów.

Turcja – waluta

Oficjalną walutą w Turcji jest lira turecka (TRY). Aktualny kurs liry tureckiej wynosi około 1 TRY = 0,13 PLN (kurs z dnia 26.02.2024 r.). Kurs wymiany może się wahać, dlatego przed podróżą warto sprawdzić go w kantorze lub banku.
Lira turecka dzieli się na 100 kuruszy. W obiegu znajdują się różne nominały banknotów i monet, które są powszechnie używane w codziennych transakcjach.
W Turcji w obiegu są następujące banknoty: 5, 10, 20, 50, 100 i 200 lir oraz monety 1, 5, 10, 25 i 50 kuruszy.

Jaką walutą płacić w Turcji?

Najlepiej płacić w Turcji w lirach tureckich, ponieważ korzystne kursy wymiany można znaleźć tylko na miejscu. Chociaż w niektórych turystycznych miejscach, takich jak duże hotele, restauracje czy sklepy, można zapłacić euro lub dolarami amerykańskimi, może wiązać się z mniej korzystnym kursem wymiany.

Czy można płacić kartą w Turcji?

W większości hoteli, restauracji i sklepów w turystycznych regionach Turcji można płacić kartą. Warto pamiętać, że w mniejszych miasteczkach, lokalnych sklepach, na bazarach czy w niektórych restauracjach preferowana jest płatność gotówką. Dlatego zawsze jest dobrym pomysłem mieć przy sobie trochę gotówki.
Co do karty walutowej, jest to wygodna i bezpieczna opcja, szczególnie podczas podróży zagranicznych. Karty walutowe pozwalają na płacenie w lokalnej walucie bez dodatkowych opłat za przewalutowanie. Pamiętaj jednak, że niektóre banki mogą pobierać opłaty za transakcje zagraniczne, dlatego zawsze warto sprawdzić szczegóły swojej karty przed podróżą.

Gdzie wymienić pieniądze w Turcji?

W Turcji istnieje kilka opcji wymiany pieniędzy na lokalną walutę, czyli lirę turecką (TRY). Oto najpopularniejsze miejsca, gdzie można to zrobić:

 1. Banki: Banki w Turcji oferują usługi wymiany walut i zazwyczaj zapewniają bezpieczne transakcje.
 2. Kantory (Döviz Bürosu): Są to specjalistyczne punkty wymiany walut, które są powszechnie dostępne w turystycznych miejscowościach i większych miastach. Kantory często oferują lepsze kursy wymiany niż banki i są otwarte dłużej, w tym czasami w weekendy.
 3. Lotniska: Na lotniskach również można wymieniać waluty, ale zazwyczaj kursy wymiany są mniej korzystne niż w bankach czy kantorach w mieście. Wymiana pieniędzy na lotnisku jest jednak wygodna, jeśli potrzebujesz lir tureckich zaraz po przylocie.
 4. Hotele: Niektóre hotele oferują usługi wymiany walut, ale tak jak na lotniskach, kursy mogą być mniej korzystne.
 5. Bankomaty (ATM): Wypłata lokalnej waluty z bankomatów jest kolejną opcją. Choć bankomaty są łatwo dostępne i wygodne, mogą wiązać się z opłatami za wypłatę gotówki oraz kursami wymiany narzucanymi przez bank, który wydał kartę.
 6. Oddziały poczty – to również popularna forma wymiany. W oddziałach poczty nie pobierana jest prowizja.
 7. Sieciowe supermarkety czy dyskonty – płacąc za zakupy w euro lub dolarach (ale tylko papierowymi banknotami), reszta będzie wydana w tureckich lirach po często korzystnym kursie.

Punktów wymiany waluty w Turcji jest bardzo wiele, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem jednego z nich w pobliżu twojego hotelu. 

Bazar w Stambule. Źródło: https://www.shutterstock.com/

Czym lepiej płacić w Turcji – kartą czy gotówką?

Płatności gotówkowe są popularne, zwłaszcza w mniejszych sklepach i na lokalnych targach. Jednak, ze względu na bezpieczeństwo i wygodę, wiele osób preferuje płatności kartą.

Karty płatnicze są powszechnie akceptowane i oferują wygodę oraz bezpieczeństwo. Znacznie bardziej opłaca się zabrać ze sobą kartę wielowalutową, za pomocą której będziemy płacić w Turcji. Dzięki temu mamy pewność, że otrzymamy najkorzystniejszy kurs wymiany złotówek na liry.
Zarówno gotówka, jak i karta mają swoje zalety. Najlepszym rozwiązaniem może być połączenie obu metod: noszenie pewnej ilości gotówki na drobne wydatki i korzystanie z karty do większych zakupów lub w miejscach, które akceptują płatności kartą.

Waluta Turcja. Jakie są ceny w Turcji?

Ceny w Turcji mogą się znacznie różnić w zależności od regionu. Typowo, w dużych miastach i popularnych kurortach ceny są wyższe niż w mniej turystycznych miejscach. Przykładowo, obiad w restauracji średniej klasy kosztuje około 20-40 TRY, zaś bilet do muzeum to wydatek rzędu 10-20 TRY.

Aktualny kurs wymiany liry tureckiej na złotówki wynosi 1 TRY = 0,13 PLN. Poniżej przedstawiam przykładowe ceny produktów w Turcji przeliczone na złotówki:

 • Chleb (500 g): 21 TRY = 2,73 PLN
 • Mleko (1 l): 25 TRY = 3,25 PLN
 • Bułka pszenna duża: 4,5 TRY = 0,59 PLN
 • Jabłka (1 kg): 32 TRY = 4,16 PLN
 • Banany (1 kg): 42 TRY = 5,46 PLN
 • Jajka (10 sztuk): 50 TRY = 6,50 PLN
 • Butelka wody (1,5 l): 7 TRY = 0,91 PLN
 • Bilet jednorazowy na autobus: 3 TRY = 2,73 PLN
 • Kebab: 70-90 TRY = 9-11 PLN
 • Kawa w restauracji: 60 TRY = 7,80 PLN

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje