Wielka-brytania – Kultura i religia
Będąc w Anglii należy pamiętać, że Brytyjczycy są niezwykle przywiązani do form grzecznościowych, uśmiechu i miłych słówek. Tego samego wymaga się od przybyszy z zagranicy. Z uwagi na wieloetniczność kraju lepiej też unikać słów określających mieszkańców jako Anglików. Aby nikt nie poczuł się urażony, bardziej wskazane jest używanie neutralnego British. Brytyjczycy nie są narodem, który lubi leniuchować. W porównaniu z Hiszpanami czy Portugalczykami, urzędowo wolnych od pracy dni jest w Wielkiej Brytanii niewiele. Oprócz Wielkanocy i Bożego Narodzenia istnieją, tzw. bank holidays, które przypadają w różnych dniach w zależności od danego roku. Poza tym obchodzi się Halloween i Dzień Św. Patryka.
Dla Szkotów najważniejszą zasadą w życiu codziennym jest uprzejmość. Lubią długie kolejki, pytanie po kilka razy dziennie "Jak się masz?" i wysoką kulturę osobistą. Szkoci są dumni z tego, że odwiedza ich wielu turystów i pracują nad tym, aby przyjeżdżało ich jeszcze więcej. Dbają więc o to, aby ich baza turystyczna była coraz lepiej rozwinięta i dostępna dla każdego, bez względu na zasobność jego portfela.
Szkoci prowadzą godny naśladowania, zrelaksowany tryb życia. Wszystko dzieje się tutaj powoli i spokojnie. Ludzi tych charakteryzuje przyjazne nastawienie wobec turystów oraz chęć pomocy. Pod tym względem Szkoci różnią się od mieszkańców Irlandii Północnej, którzy są bardziej zamknięci na przybyszy z innych krajów.
Językiem urzędowym w Wielkiej Brytanii jest język angielski. Można się w nim porozumieć właściwie wszędzie. W Walii funkcjonuje jeszcze jako drugi język urzędowy – walijski, który w wielu miejscach jest językiem głównym. Oprócz walijskiego na uwagę turysty – filologa zasługuje także język szkocki, który jest zupełnie inny od angielskiego, bardzo zaś podobny do irlandzkiego. Posługuje się nim 1,2% populacji, głównie mieszkańcy wysp i miłośnicy tradycji.
Odwiedzając Szkocję możemy mieć pewne problemy z porozumieniem ze względu na specyficzny szkocki akcent. W Szkocji każde miasto ma swoją odmianę slangu, a Szkoci mają zwyczaj wplatania do angielskiego bardzo dużo szkockich słów, co jeszcze bardziej utrudnia komunikację.
Około 23% Brytyjczyków deklaruje brak przynależności do jakiejkolwiek
religii. Oficjalną religią w Wielkiej Brytanii jest jednak odłam
chrześcijaństwa w postaci kościoła anglikańskiego.
Zwolennicy tego
odłamu znani są jako protestanci i stanowią większość społeczeństwa.
Innym popularnym wyznaniem jest katolicyzm. Chrześcijanie stanowią
większą część ludności. W społeczeństwo brytyjskim panuje wolność
wyznaniowa, stąd też wszystkie inne religie jak buddyzm, hinduizm,
judaizm, islam i sikhizm można swobodnie praktykować.