Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Wielka-brytania   /  Regiony-wielkiej-brytanii   /  Wielka-brytania – Muzeum Madame Tussaud

Wielka-brytania – Muzeum Madame Tussaud

W telewizji, na billboardach i w gazetach podziwiamy znanych ludzi. Ciekawi nas jak wyglądają z bliska, jacy są. Dzisiaj możemy ich wszystkich zobaczyć w jednym miejscu. Wystarczy pojechać do Londynu i odwiedzić Muzeum Figur Woskowych. Ta szczególna atrakcja została ufundowana przez Madame Tussaud, a właściwie Marie Grossholtz. Założycielka muzeum urodziła się w Strasburgu we Francji w drugiej połowie XVIII w. Technikę wykonywania rzeźb z wosku opanowała dzięki lekarzowi, znanemu jako Philippe Curtius, u którego jej matka pracowała jako sprzątaczka i pomoc domowa. W czasie rewolucji francuskiej Madame Tussaud została oskarżona o utrzymywanie kontaktów ze rewolucjonistami i skazana na śmierć. Do wykonania wyroku jednak nie doszło dzięki jej talentowi. Została zaangażowana do sporządzenia odlewów głów zgilotynowanych francuskich arystokratów. W 1794 r. Curtius oddał Marie w spadku całą swoją kolekcję. Madame Tussaud zabrała ze sobą woskowe figury i odlewy do Londynu, gdzie w 1835 r. otworzyła na Baker Street, tzw. Baker Street Bazaar, co dało początek znanemu dzisiaj wszystkim muzeum. Do pierwszych figur sławnych ludzi wykonanych przez Marie należy podobizna Voltaire`a, Jean-Jacques`a Rousseau i Benjamina Franklina.

Ogromna kolekcja przepięknych figur woskowych podzielona jest na kilka części. W poszczególnych salach, takich jak: sala sportu, sław, bohaterów filmowych, gwiazd muzyki, prezydentów czy kanclerzy zwiedzający mają okazję podziwiać znane postaci. Za jedno z najciekawszych miejsc uważa się salę strachu lub inaczej salę okropności, w której zostały zgromadzone odlewy ofiar rewolucji francuskiej. W późniejszym okresie zbiór ten wzbogaciła podobizna Horatia Nelsona oraz Waltera Scotta. W 1842 r. Marie Tussaud wykonała autoportret, który do dnia dzisiejszego można podziwiać przy wejściu do obiektu. Jedynymi Polakami, których postaci znajdują się w tym muzeum, są papież Jan Paweł II i Lech Wałęsa. Wszystkie prezentowane w muzeum figury są naturalnej wielkości. Tak naprawdę nie wiadomo jednak dokładnie jak powstają rzeźby. Artyści, którzy je tworzą, pracują w odosobnieniu w prywatnych studiach. Wykonanie jednej figury zajmuje im około pół roku.

W 1884 r. muzeum zostało przeniesione na Marylebone Road. Tam też znajduje się obecnie. Na początku XX w. pożar strawił dużą część kolekcji. Na szczęście zachowały się formy do wykonywania odlewów, dzięki czemu zniszczone figury zostały odtworzone. Na turystów interesujących się astronomią, w budynku muzeum czeka jeszcze jedna nie lada atrakcja, a mianowicie Planetarium Londyńskie. Muzeum Madame Tussauds było przekazywane dziedzicznie. Ostatni portret artystka wykonała osiem lat przed śmiercią. W 2007 r. kolekcja zmieniła właściciela. Za miliard funtów kupił ją fundusz inwestycyjny Blackstone. Na przestrzeni lat na całym świecie powstały filie londyńskiego muzeum. Znajdują się one, m. in. w Amsterdamie, Nowym Jorku, Kopenhadze, Hong Kongu i Las Vegas. Wszystkie oddziały noszą nazwę Muzeów Madame Tussauds. Pieczę nad nimi sprawuje Grupa Tussauds.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje