Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Indie   /  Indie – Zabytki

Indie – Zabytki

Oprócz wspaniałych plaż, ciepłych wód Oceanu Indyjskiego i wysokich gór, Indie oferują turystom niezwykłe i fascynujące zabytki, z których znaczna część wpisana jest na listę UNESCO. Wspaniałe twierdze, majestatyczne pałace i enigmatyczne świątynie – wszystko to sprawi, że na długo zapamiętamy architekturę Indii.To drugie co do wielkości miasto Indii, dawna stolica kraju, na obszarze tej metropolii znajduje się obecna stolica – New Delhi.Delhi to niezwykle ważny ośrodek przemysłowy i kulturalny kraju. Znajdują się tu liczne muzea, galerie, uniwersytety. Nad miastem wznosi się zbudowany z czerwonego piaskowca Kutb Minar o wysokości 73 m. Ten olbrzymi minaret niegdyś stanowił część pierwszego w Indiach meczetu. Dziś jest wielką atrakcją turystyczną wpisaną na listę UNESCO. Kolejnym zabytkiem z listy UNESCO jest pochodzący z XVI w. Grobowiec Humajuna. Budowla reprezentuje wczesny styl architektury Mongołów – eklektycznej sztuki łączącej styl perki i indyjski ze sztuka muzułmańską.

Wielkie wrażenie robi Meczet Piątkowy (Dżami Masdżid) – największa świątynia muzułmańska w Indiach. Meczet powstał w XVII w. dzięki mogolskiemu władcy Szahdżahanowi (ten sam władca był fundatorem Tadż Mahal). Budowla posiada dwa wielkie minarety, a jego dziedziniec może pomieścić nawet 25 000 wiernych. Kolejną wielką atrakcją jest znajdujący się na terenie New Delhi Czerwony Fort. Nazwa pochodzi od koloru murów długich na 2,5 km (ich wysokość sięga nawet 33 m). Ten wspaniały XVII wieczny kompleks obronny wpisany jest na listę UNESCO. Godna polecenia jest również Świątynia Lotosu – wielki obiekt sakralny imitujący kwiat lotosu. Świątynia nie posiada żadnych symboli religijnych, dzięki czemu mogą się w niej modlić wyznawcy różnych religii.Jednym z symboli Delhi jest Brama Indii – wysoki na ponad 40 m łuk triumfalny poświęcony poległym żołnierzom indyjskim.

Miasto leży niedaleko Delhi. Przez ponad sto lat (od 2 poł. XVI w. do 2 poł. XVII w.) Agra stanowiła stolicę imperium Wielkich Mogołów – była wówczas jednym z największych miast świata.Największym zabytkiem miasta jest jeden z siedmiu cudów współczesnego świata – Tadż – Mahal. To wspaniałe mauzoleum powstało dla upamiętnienia żony Szahdżahana – władcy z dynastii Wielkich Mogołów.

Budowę rozpoczęto w 1632 r. i trwała ponad 20 lat. Przy wznoszeniu grobowca pracowało kilkadziesiąt tysięcy robotników, którzy stworzyli jeden z najlepszych przykładów eklektycznej mogolskiej architektury. Mauzoleum, wysokie na 74 m, zwieńczone jest ogromną kopułą, otoczoną czterema mniejszymi. W narożnikach pną się w górę cztery minarety. Obiekt nazywany jest świątynią miłości – nie bez powodu. Mauzoleum stanowi jeden z najpiękniejszych na świecie symboli małżeńskiej więzi. Uczucie, którym władca darzył swą przedwcześnie zmarłą żonę przetrwało i stanowiło niejako fundament majestatycznego Tadż – Mahal.

Kolejną budowlą wartą uwagi jest Czerwony Fort, wybudowana w XVI w twierdza stanowiła siedzibę władców z dynastii mogolskiej. Długie na 2,5 km i wysokie na 20 m mury zbudowane są z czerwonego piaskowca. Na początku istnienia Fort pełnił role obronne, jednak wkrótce stał się siedzibą reprezentacyjną i zaczęto w nim budować wspaniałe pałace.

Uwagę turystów przyciąga m.in. Wieża Jaśminowa – ośmioboczną konstrukcję wieńczy kopuła pokryta złotem. Przyjezdni odwiedzają w Agrze także Mauzoleum Akbara, Itmad – Ud – Daulah (grobowiec perskiego mirzy), oraz Wielki Meczet.

Największe miasto w Indiach i jedna z największych aglomeracji na świecie. Bombaj jest wielkim ośrodkiem finansowym i przemysłowym. Dzięki temu ściągają do niego ludzie z całej południowej Azji, przez co społeczeństwo stanowi tygiel etniczny, kulturowy i etniczny.Miasto jest centrum indyjskiej kinematografii (słynne Bollywood). W samym Bombaju powstaje rocznie około 400 filmów.Do najbardziej znanych zabytków należy Brama Indii wzniesiona na początku XX w. wysoka Wielką atrakcją miasta jest Dworzec Wiktorii (obecnie Chhatrapati Shivaji Terminus). Wybudowany pod koniec XIX w. dworzec jest połączeniem neogotyku i architektury indyjskiej. Ten piękny gmach wpisano znajduje się na liście UNESCO.

Bombaj może się także poszczycić licznymi świątyniami (hinduistyczne Mahalaxmi i Mumba Devi Mandir, rzymskokatolicki kościół Mount Mary i muzułmański meczet Haji Ali Dargah).

Bombajska Giełda Papierów Wartościowych jest najstarszym budynkiem tego typu w Azji. Warto zwrócić uwagę na olbrzymi budynek Poczty Głównej.

W mieście znajdują się liczne muzea i galerie.

Jedną z pozostałości po dawnych czasach jest Fort Williams, który pełni rolę militarną do dnia dzisiejszego. Obok fortu znajdują się bardzo rozległe tereny zielone. O epoce rządów brytyjskich w Indiach przypomina także Victoria Memorial – muzeum zawiera bogata kolekcję, która przedstawia przecinające się losy Hindusów i Brytyjczyków.

Najważniejszym zabytkiem Amritsaru jest położona na niewielkiej wysepce (połączonej marmurową groblą ze stałym lądem) Złota Świątynia Sikhów – grupy religijnej (25 mln wyznawców), których wiara opiera się na skompilowanych założeniach islamu i hinduizmu.Zbudowana pod koniec XVI w. świątynia była wielokrotnie plądrowana i niszczona, a obecny kształt nadano jej na początku XIX w. Ozdobiona jest marmurem i miedzią, a kopuła czystym złotem. Wewnątrz przechowywana jest święta księga Sikhów – Sri Guru Granth Sahib. Świątynia pięknie prezentuje się o wschodzie słońca. Pamiętajmy, aby przed wejściem zdjąć obuwie i nakryć głowy.

Stolica Radżastanu, która liczy sobie prawie 300 lat. Jaipur nazywany jest często Różowym Miastem za względu na kolor starych budynków.Do największych atrakcji miasta należy m.in. Pałac Wiatrów, którego fasada posiada prawie tysiąc okien. Ta pięciokondygnacyjna budowla została wzniesiona przez maharadżę Sawai Pratap Singha dla dam dworu, aby mogły z wysokości obserwować codzienne życie miasta.Kolejną atrakcją jest Pałac Miejski – kompleks dziedzińców, ogrodów i budynków pałacowych. W jednej z jego części – Pałacu Powitań – mieści się obecnie muzeum. Duże wrażenie na turystach robi usytuowane przy wejściu do kompleksu pałacowego Jantar – Mantar ogromne obserwatorium astronomiczne z początków XVIII w.

Miejscami, które trzeba odwiedzić, będąc w Jaipur są dwa interesujące forty położone nieopodal miasta – Fort Tygrysi i Fort Amber. Z twierdz zbudowanych na zboczach podziwiać można piękną panoramę okolicy.

Miasto na pustyni Thar w Radżastanie, które emanuje przeszłością. Zwiedzając je można odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się wstecz o kilka stuleci.Jedną z największych atrakcji jest do dziś zamieszkany wspaniały fort, na terenie którego podziwiać można pałac królewski i świątynie dżinizmu (co ciekawe symbolem dżinizmu jest swastyka, jednak ta prastara religia propaguje szacunek dla wszystkich istot żywych. Niestety symbol kojarzy się dziś tylko z zagładą). Warte uwagi są również haveli – rezydencje arystokracji i bogatych kupców.

Miejscowość położona w centralnych Indiach słynie z hinduistycznych świątyń wzniesionych przez dynastię Chandellów. Spośród blisko dziewięćdziesięciu świątyń wzniesionych między IX, a XII w. do naszych czasów przetrwało dwadzieścia.Miejsce stało się bardzo znane i popularne wśród turystów także za sprawą wspaniałych rzeźb zdobiących zewnętrzne ściany. Wiele z nich przedstawia sceny z życia codziennego, jednak największe emocje wzbudzają rzeźby erotyczne, które niejednokrotnie szokują śmiałością. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno rzeźby, jak i same świątynie należą do zabytków, które naprawdę warto zobaczyć.

Miasto uważane za najpiękniejsze w Radżastanie. Największymi skarbami miasta są dwa pałace – Jeziorny i Miejski. W pierwszym mieści się obecnie hotel i wstęp do niego nie zawsze jest możliwy (warto jednak spróbować). W drugim natomiast swą siedzibę ma muzeum z interesującą kolekcją broni i miniatur.Miasto powstało 3 000 lat temu i tętni życiem do dnia dzisiejszego. Jednocześnie zdecydowana większość zachowanych zabytków ma nie więcej niż 200 lat. Miasto znane jest jednak z czego innego – stanowi niezwykle ważne centrum kultu wyznawców hinduizmu i buddyzmu.
Leżące nad świętym Gangesem miasto odwiedzają co roku miliony wiernych w celu rytualnej kapieli, która pozwoli im zmyć grzechy.

Ważna rolę odgrywają w mieście Ghaty – schody prowadzące do rzeki. To na nich zbierają się wierni przed kąpielą, a także w trakcie medytacji. Na Ghaty przybywają także kondukty pogrzebowe w celu kremacji zwłok bliskich.

Jednym z najważniejszych miejsc w mieście jest Złota Świątynia poświęcona Śiwie. Nazwa pochodzi od złota pokrywającego wieże (800 kg!). Niestety na teren świątyni wstęp mają wyłącznie wyznawcy hinduizmu.

Zbudowane w XVI w. pełniło role stolicy tylko kilkanaście lat. Po śmierci cesarza Akbara opustoszało i stało się miastem – widmem. Obecnie wpisane na listę UNESCO.

Jedną z największych atrakcji odrestaurowanego miasta jest Wielki Meczet. Budowla inspirowana jest meczetem Mekki, jednocześnie stanowi doskonały przykład architektury mogolskiej. Wejście do świątyni stanowi Buland Darwaza – wysoka na 54 m Brama Zwycięstwa.

Na dziedzińcu meczetu usytuowany jest grób pustelnika Selima Ćisti – to na jego cześć Akbar wybudował cały kompleks. Do największych atrakcji miasta należą ruiny częściowo odrestaurowane, które pozwalają poczuć przyjezdnym ducha minionej epoki. Są wśród nich liczne pałace, wspaniałe budynki mieszkalne i przeróżne pozostałości po dawnej wymarzonej stolicy Akbara.

Miejscowość w północno – wschodnich Indiach, w której znajduje się Świątynia Wielkiego Przebudzenia (Mwhabodhi).Niegdyś rosło w tym miejscu święte drzewo figowe, pod którym Budda dostąpił oświecenia. Dziś świątynia stanowi jedno z najważniejszych miejsc buddyzmu i przyciąga licznych wyznawców z całego świata.

Indie to niezwykły kraj, który łączy w sobie interesującą kulturę, bajeczne plaże i niebotyczne zabytki właśnie.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje