Maroko – Kuchnia
Bogate dziedzictwo kulturowe jest widoczne w marokańskiej kuchni, która łączy w sobie smaki Czarnego Lądu i świata arabskiego, nie pozbawiona jest także wpływów europejskich, głównie francuskich. Wspólne spożywanie posiłków i częstowanie się jedzeniem jest w tradycji marokańskiej bardzo istotne, osoba jedząca samotnie jest traktowana jako podejrzana i niegodna zaufania.
Tradycyjny posiłek składa się zazwyczaj z gęstej pożywnej zupy, tradycyjnego dania mięsnego lub rybnego np. tadżin oraz kaszy kuskus, a zakończony jest obfitym słodkim deserem w postaci nadziewanego ciasta, rogalików i egzotycznych owoców.
Niezwykle ważnym elementem posiłku, do którego przykłada się dużo wagi jest ceremoniał picia herbaty. Szczególnie popularna jest herbata miętowa przyrządzana ze świeżych liści. Ceremoniał parzenia przeprowadzany jest zazwyczaj przez mężczyznę, gospodarza domu, który w zupełnej ciszy przygotowuje trunek, a następnie sprawdza jego smak i dopiero potem nalewa innym gościom. Maroko smakuje naprawdę dobrze.
* Harira – zupa z baraniny i warzyw m.in. soczewicy, ciecierzycy, cebuli, czosnku, pomidorów, świeżych ziół i przypraw
* Tadżin – mięsny lub rybny gulasz z oliwkami
* Kuskus – pszenna kasza najczęściej podawana z mięsem, warzywami lub rodzynkami
* Pastilla – potrawa z mielonego mięsa gołębia oraz przyprawianych cytryną jaj, migdałów, cynamonu, szafranu i cukru, poukładanych warstwami, poprzedzielanymi bardzo delikatnym ciastem warka.
* Harissa – ostra pasta z papryki, oliwek i czosnku, stanowiąca dodatek do wielu potraw
* Kaab el ghzal – popularny deser tzw. róg gazeli, w postaci rogalika nadziewanego pastą migdałową i polany lukrem
Zwykle towarzyscy i chętni do wspólnego biesiadowania Marokańczycy, w czasie ramadanu poszczą i stronią od towarzystwa i właśnie aby zobaczyć ten kontrast warto odwiedzić Maroko!