Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Poradnik   /  Przysmaki kuchni śródziemnomorskiej

Przysmaki kuchni śródziemnomorskiej

Prawie każdy słyszał o gazpacho czy frittacie. Ale co się kryje pod nazwami takimi jak harira i tadżin? To zupy czy drugie danie? Şiş kebap czy döner kebap? Nawet zamawianie kebaba może przynieść niespodziankę. Nie wspominając już o tureckim chee kufta, z surowego mięsa. Pizza na mieście? W Egipcie to fiteer. Na stołach mieszkańców basenu Morza Śródziemnego można spotkać zaklęte w potrawy lazurowe wybrzeża Hiszpanii, zielone winnice Grecji, błękitne, włoskie niebo, egipskie tajemnice i marokański temperament. Kuchnia śródziemnomorska ma bowiem smak lata i zapach wakacji. Czerwone, dorodne pomidory, wyśmienite oliwki, owoce morza i cała masa aromatycznych ziół sprawiają, że kuchnia śródziemnomorska jest uwielbiana na całym świecie. Każdy, kto choć raz spróbował hiszpańskiego gazpacho, wie, co znaczy „niebo w gębie”. Ta warzywna zupa od niepamiętnych czasów stanowi chlubę mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego. Smak dojrzałych w południowym słońcu pomidorów, zielonej i czerwonej papryki, ogórków i oliwek zaspokoi gusta najbardziej wybrednych smakoszy.

Włoskie dania, których głównym elementem są przepyszne ryby, odbiegają od standardowo używanych przepisów. Włosi urozmaicają kuchnię kurżetką (młoda, mała i drobna cukinia), ziołami, serami i wieloma innymi przysmakami, które docenili turyści z całego świata. Polecamy frittatę urozmaicona ziołami. Frittata to włoski omlet, bardziej sycący od francuskiego, bo z dodatkami: przeważnie z serem, do tego różne przyprawy.

Podczas gdy we Włoszech króluje pizza i spaghetti, w Egipcie i Maroku na kuchnię wpłynęła swoista mieszanka kulturowa tych rejonów…

W Maroku powinniśmy skusić się na kuskus i zupę z soczewicy – harirę. Jej nazwa pochodzi od słowa „gorący” – zupa ta ma służyć przywróceniu sił i rozgrzaniu, jako że je się ją w trakcie ramadanu. Po całym dniu postu, aromatyczna i treściwa harira szybko stawia na nogi. Zawiera nie tylko dużo mięsa, ale też ziarna roślin strączkowych: soczewicę, ciecierzycę, bób, groch. Do tego dochodzą warzywa i ogromna ilość przypraw, które nadają zupie aromatu. Beduini do Maroka wprowadzili m.in. kaszę i chleb, Maurowie z hiszpańskiej Andaluzji przywieźli oliwę z oliwek i zioła, a Arabowie pożyczyli od Indonezyjczyków przyprawy – ta rozkoszna, kulinarna fuzja ukształtowała zaliczaną do jednej z najsmaczniejszych na świecie kuchnię marokańską.

Jeśli zaś ktoś ma problemy z podjęciem decyzji, powinien poważnie zastanowić się nad kuchnią egipską. W krainie faraonów na turystów czeka cała gama różnorodnych potraw, których wybór może przyprawić o zawrót głowy. Do najpopularniejszych można zaliczyć fuul (bób z egipskim chlebem), a także nasiona ciecierzycy w cieście. Popularnością cieszy się także egipska pizza zwana fiteer. Jest to coś pomiędzy naleśnikiem i pizzą – nadzienie najczęściej znajduje się w wielkim pierogu. Sprzedawany na ulicach jako fast food, cieszy się popularnością nie tylko wśród Egipcjan, ktorzy zwykli jeść fiteer na śniadanie. Fiteer przygotowywana jest na miękkim cieście, często na naszych oczach, dzięki czemu można wybrać  ulubione składniki. Posiada on również swoją wersję na słodko, podawaną z dżemem lub cukrem. Restauracje, w których podaje się fiteer, nazywane są fatatri. W Egipcie popularna jest także kofta – jedna z wielu wersji kebaba – mielone, mocno przyprawione, aromatyczne mięso upieczone na rożnie lub grillu.

Jakkolwiek kofta to określenie wielu różnych potraw na bazie mięsa mielonego, które można spotkać w kuchni Środkowego Wschodu, Południowej Azji i Bałkanów (np. kulek mięsnych, nie tylko grillowanych, ale też przyrządzanych w sosach), to kofta kebab jest tylko jednym z wariantów kebaba. Mięso przed grillowaniem nadziewa się na drewniane patyczki, a podaje najczęściej na warstwie pietruszki i z ostrym sosem. Zwykle sprzedawane jest na wagę.

Kofta kebab jest bardzo popularny także w Turcji, gdzie spotkać możemy wiele jego odmian, w tym podawanego na surowo, podobnego do europejskiego tatara, chee kufta (przeważnie serwowany jako przystawka).

Niektórzy mogą powiedzieć, że kuchnia śródziemnomorska jest zbyt prosta. Jednak czy to aby nie w prostocie tkwi esencja smaku? Wykazano, że osoby, które w swoim jadłospisie umieścili elementy kuchni śródziemnomorskiej, żyją dłużej i mniej chorują. To, że jedzenie wpływa na nasze samopoczucie, wiemy nie od dzisiaj, zatem najlepszym dowodem na sprawdzenie zbawiennego wpływ kuchni Morza Śródziemnego jest widok roztańczonych Hiszpanów, rozbawionych Włochów i wciąż energicznych Marokańczyków.

Syrię, Bałkany, Turcję, Grecję, Hiszpanię, Włochy, Izrael, Libię, Tunezję, Algierię, Francję, Maltę, Cypr, Maroko i Egipt mimo wielu różnić kulturowych łączy jedno: zamiłowanie do kuchni. Oregano, bazylia, oliwki, tymianek, pomidory i papryka spoiły te państwa, a potrawom nadały niepowtarzalny smak. Państwa Morza Śródziemnego pachną mnogością ziół i warzyw. Można tam fotografować piękne zabytki, zwiedzać miasta i kupować bilety do muzeów, ale ten kto nie spróbuje regionalnych smakołyków, traci jeden z najważniejszych aspektów wycieczki – smak.

Więcej o kuchni:

Portugalii
Cypru
Malty

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje