Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Tajlandia   /  Tajlandia – Zabytki

Tajlandia – Zabytki

Tajlandia to spory i zróżnicowany kraj o interesującej historii, dlatego podróżnik znajdzie w nim wiele ciekawych miejsc i zabytków. Do najbardziej znanych atrakcji turystycznych Tajlandii należą te wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. A są to: dawne miasto Sukhotai i związane z nim zespoły zabytkowe, dawne miasto Ayutthaya, rezerwat dzikiej przyrody Thung Yai-Huai Kha Kheng, stanowisko archeologiczne Ban Chiang oraz kompleks leśny Dong Phayayen-Khao Yai.

Sukhotai było pierwszą stolicą królestwa Siam. Miasto znajduje się ok. 400 km od Bangkoku, a obecnie dzieli się na starą i nową część. W Starym Sukhotai znajduje się ok. 40 zabytkowych świątyń. Miasto powstało w XIII w. n. e. Najbardziej znanym władcą Sukotai był król Ramkamheng, który zapoczątkował tworzenie się odrębności narodowej Tajów, a także wprowadził obowiązujący do dziś alfabet. Miasto, a właściwie składający się na nie kompleks świątynny, był równocześnie centrum duchowym, królewską świątynią i symbolem władzy. Obecnie na terenie starego miasta znajduje się park historyczny.

Ayutthaya to kolejna dawna stolica Królestwa Syjamu. Leży ok. 100 km. od Bangkoku i kursują tam zarówno regularne autobusy, jak i pociągi. Mówiono o niej, że była najznamienitszym miastem tej części świata, jednak w 1767 została doszczętnie zniszczona przez wojska birmańskie i nigdy już nie odzyskała swojej świetności. W Ayutthaya można podziwiać pozostałości pałacu królewskiego i kilku świątyń. Według legendy, jedna z nich powstała w miejscu, w którym wyglądający przez okno pałacu król zobaczył zmaterializowane prochy Buddy.

Thung Yai-Huai Kha Kheng to dwa połączone ze sobą rezerwaty przyrody leżące wzdłuż granicy z Birmą. Razem zajmują one powierzchnię ponad 600 tysięcy hektarów. Na terenie rezerwatów żyją stada bawołów i dzikiego bydła. Tereny te są także typowym siedliskiem niedźwiedzi malajskich.

Ban Chiang jest stanowiskiem archeologicznym powstałym w 1966 roku. Przyciągnęło ono uwagę szerszej publiczności, dzięki znalezionej tam zdobionej czerwienią ceramice. Okoliczni mieszkańcy przez lata odkrywali i przechowywali antyczne naczynia, nieświadomi ich wagi historycznej. Zostały one przypadkowo zauważone przez studenta odwiedzającego wioskę. To przyciągnęło do Ban Chiang naukowców, którzy zaczęli systematyczne badania i w ich czasie odkryli wiele cennych eksponatów, które są najwcześniejszymi dowodami na istnienie gospodarki rolnej i produkcji metalu.

Z kolei Dong Phayayen-Khao Yai to kompleks leśny rozciągający się na górzystym obszarze na przestrzeni ok. 230 km. Przecinają go widowiskowe przełęcze i liczne piękne wodospady. Na jego terenie żyje ponad 8000 różnych gatunków zwierząt, a czterem z nich grozi wyginięcie.


Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje