Tajlandia – Zabytki
Tajlandia to spory i zróżnicowany kraj o interesującej historii, dlatego podróżnik znajdzie w nim wiele ciekawych miejsc i zabytków. Do najbardziej znanych atrakcji turystycznych Tajlandii należą te wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. A są to: dawne miasto Sukhotai i związane z nim zespoły zabytkowe, dawne miasto Ayutthaya, rezerwat dzikiej przyrody Thung Yai-Huai Kha Kheng, stanowisko archeologiczne Ban Chiang oraz kompleks leśny Dong Phayayen-Khao Yai.
Sukhotai było pierwszą stolicą królestwa Siam. Miasto znajduje się ok. 400 km od Bangkoku, a obecnie dzieli się na starą i nową część. W Starym Sukhotai znajduje się ok. 40 zabytkowych świątyń. Miasto powstało w XIII w. n. e. Najbardziej znanym władcą Sukotai był król Ramkamheng, który zapoczątkował tworzenie się odrębności narodowej Tajów, a także wprowadził obowiązujący do dziś alfabet. Miasto, a właściwie składający się na nie kompleks świątynny, był równocześnie centrum duchowym, królewską świątynią i symbolem władzy. Obecnie na terenie starego miasta znajduje się park historyczny.
Ayutthaya to kolejna dawna stolica Królestwa Syjamu. Leży ok. 100 km. od Bangkoku i kursują tam zarówno regularne autobusy, jak i pociągi. Mówiono o niej, że była najznamienitszym miastem tej części świata, jednak w 1767 została doszczętnie zniszczona przez wojska birmańskie i nigdy już nie odzyskała swojej świetności. W Ayutthaya można podziwiać pozostałości pałacu królewskiego i kilku świątyń. Według legendy, jedna z nich powstała w miejscu, w którym wyglądający przez okno pałacu król zobaczył zmaterializowane prochy Buddy.
Thung Yai-Huai Kha Kheng to dwa połączone ze sobą rezerwaty przyrody leżące wzdłuż granicy z Birmą. Razem zajmują one powierzchnię ponad 600 tysięcy hektarów. Na terenie rezerwatów żyją stada bawołów i dzikiego bydła. Tereny te są także typowym siedliskiem niedźwiedzi malajskich.
Ban Chiang jest stanowiskiem archeologicznym powstałym w 1966 roku. Przyciągnęło ono uwagę szerszej publiczności, dzięki znalezionej tam zdobionej czerwienią ceramice. Okoliczni mieszkańcy przez lata odkrywali i przechowywali antyczne naczynia, nieświadomi ich wagi historycznej. Zostały one przypadkowo zauważone przez studenta odwiedzającego wioskę. To przyciągnęło do Ban Chiang naukowców, którzy zaczęli systematyczne badania i w ich czasie odkryli wiele cennych eksponatów, które są najwcześniejszymi dowodami na istnienie gospodarki rolnej i produkcji metalu.
Z kolei Dong Phayayen-Khao Yai to kompleks leśny rozciągający się na górzystym obszarze na przestrzeni ok. 230 km. Przecinają go widowiskowe przełęcze i liczne piękne wodospady. Na jego terenie żyje ponad 8000 różnych gatunków zwierząt, a czterem z nich grozi wyginięcie.