Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Nepal   /  Kultura

Kultura

Tradycyjna ludowa kultura nepalska jest celebrowana na licznych festiwalach lokalnych, każde święto religijne jest obchodzone w formie festiwalu, a jest ich w kalendarzu nepalskim ponad 50. Niektóre z nich trwają nawet kilka dni. W Dolinie Katmandu obchody są szczególnie barwne.Nepalskie miesiące księżycowe obejmują po dwa miesiące z kalendarza gregoriańskiego. Obchody świąt religijnych w Nepalu są całkiem inne od tych, które znane są z kultury europejskiej czy amerykańskiej, wydają się nietypowe, dziwaczne, ale jednocześnie zachwycają obrzędowością i zwyczajami.Najdłuższy i najważniejszy festiwal to Dashain, który trwa 15 dni, od końca września do połowy października (kiedy ustają ulewy monsunowe). Dashain to dzień zwycięstwa nad Demons, czyli złem pod postacią demona Mahisashury, które odniosła bogini Durga (żona boga Sziwy). Drugie ważne zwycięstwo świętowane tego dnia to triumf boga Ramy nad demonem Rawaną. Podczas Dashainu składane są ofiary ze zwierząt. Nieodłącznym elementem towarzyszącym temu świętu są huśtawki i ręcznie napędzane karuzele. Pierwszego dnia Dhaisanu każda rodzina sadzi jęczmień. Jeśli roślina zakiełkuje podczas świąt, oznacza to obfite plony. 

Kolejny ważny festiwal to listopadowy Tihar, kiedy zwierzęta są czczone, a nie zabijane. W czasie pięciodniowych obchodów Święta Świateł (Dipawali) każdy dzień poświęcony jest jednemu ze zwierząt (kruk, pies, krowa, wół). Ostatni dzień to dzień braterstwa, w czasie którego szczególnie ważne jest, aby rodzeństwo przebywało razem w domu oświetlonym lampkami oliwnymi i różnymi światełkami.

Mahashiva Ratri, czyli urodziny boga Sziwy są świętowane w Nepalu w miesiącu odpowiadającemu lutemu i marcowi. We wszystkich świątyniach tego boga odbywają się uroczystości, a wierni przystępują do rytualnej kąpiel w wodach Bagmati. Pielgrzymi rozpalają ogniska ku czci Sziwy.

Warto pamiętać, że na powitanie Nepalczycy składają dłonie jak do modlitwy i wykonują lekki ukłon tak, aby rękami dotknąć czoła. Pozdrowienie namaste oznacza nie tylko dzień dobry, ale zawiera w sobie pozdrawiam cię i życzę ci wszystkiego dobrego (dosłowne tłumaczenie – pozdrawiam boską część twojej istoty).

Podczas pobytu w nowym regionie zawsze warto spróbować dań typowych właśnie dla niego. W przypadku Nepalu jest to dal bhat – potrawa z ryżu oraz momos – danie podobne w formie do pierogów, ale inne całkowicie w treści – przede wszystkim mniej słone. Dal bhat w Nepalu je się palcami, koniecznie prawej ręki, ale turysta ma szansę na sztućce. W Nepalu wytwarzany jest ser żółty z mleka samicy jaka, który turysta znajdzie bez problemu na bazarze czy w sklepie. Każdy większy posiłek warto zakończyć jednym z nepalskich wypieków – wybór ciastek i ciasteczek, pasztecików i przekąsek jest niesamowity.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje