Singapur – Na granicy
Wjeżdżając do kraju powinniśmy zwrócić uwagę na wbitą przez celnika w paszporcie pieczątkę z wpisanym okresem dozwolonego pobytu – przekraczając granicę drogą powietrzną czas ten wynosi 30 dni, a drogą lądową około 14. Nie ma konieczności posiadania wizy, niezbędny jest jedynie paszport (ważny minimum jeszcze przez 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy) i bilet powrotny lub też na dalszą podróż. Maksymalny czas pobytu wynosi 90 dni, więc każdy, kto chciałby w państwie tym pozostać dłużej, musi przedłużyć swój czas pobytu już na miejscu. Można to uczynić np. w biurze imigracyjnym.
Ponadto obowiązkowe jest zaświadczenie lekarskie wydawane kobietom po 24 tygodniu ciąży o braku przeciwwskazań do podróży.
Zakaz wwozu obejmuje kilka rzeczy: guma do żucia (chyba, że stosowana jest w celach leczniczych), tytoń do żucia, papierosy z oznaczeniem „E”, papierosy i alkohole z oznaczeniem „Singapore duty not paid”, zapalniczki wyprodukowane na kształt pistoletów, niektóre leki i leki psychotropowe, zwierzęta zagrożone wyginięciem i wszelkie produkty wykonane z ich skóry itp., fajerwerki, niecenzurowane treści w postaci wideo, prasy i software, kopie dzieł sztuki czy też innych przedmiotów objętych prawami autorskimi oraz wszystko o rewolucyjnym charakterze.
Zwolnieniu z opłat celnych przy wwozie na teren Singapuru podlegają prezenty, zupełnie nowe przedmioty i żywność, jeśli ich łączna wartość nie przekracza 300 SGD (osoby niepełnoletnie – 100 SGD). Osoby dorosłe mogą wwozić po 1 litrze wysokoprocentowego alkoholu, wina i piwa (zwolnienie z tych opłat nie dotyczy podróżujących przybywających z Malezji). Wszelkie przedmioty podlegające cłu i podatkowi GST (od sprzedaży, 5%), np. papierosy, niezgłoszone do odprawy celnej mogą przysporzyć sporych kosztów – do 5 tys. SGD kary!
Możliwe jest również odzyskanie podatku od towarów wywożonych, zakupionych w odpowiednich sklepach (po okazaniu się paszportem należy wypełnić wskazane formularze) o łącznej wartości 300 SGD wywiezionych z kraju w czasie nie przekraczającym 2 miesięcy od zakupu.
Kara śmierci grozi za jakąkolwiek formę przemytu lub nawet posiadanie narkotyków! Panowie powinni uważać, by choćby przypadkowo nie dotknąć kobiety, gdyż brak jej zgody na ten gest może skończyć się dla nich pozbawieniem wolności lub chłostą!
Najczęściej już w samolocie bądź też na przejściach granicznych rozdawane są formularze, w których niezbędne jest wskazanie adresu pobytowego – celu podróży. Zameldowanie tego rodzaju jest obowiązkowe dla każdego turysty.