Australia – Ceny i waluta
Walutą Australii jest dolar australijski. Jeden dolar to 100 centów. Monety mają nominały 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 dolary. Natomiast banknoty znajdujące się w obiegu mają wartość 5, 10, 20, 50 i 100. Najmniejszym nominałem jest 5 centów.Ceny podawane są zwykle z mniejszymi końcówkami. Kwoty na rachunkach są zaokrąglane do 5 centów w górę lub w dół, o czym należy pamiętać przy regulowaniu należności.
Dolar australijski ma równowartość ok. 0,65 USD.
Czeki podróżne można realizować w bankach lub licencjonowanych kantorach. Takimi są Thomas Cook lub American Express. Czeki podróżne warto posiadać, kiedy czas pobytu na kontynencie australijskim jest ograniczony. Czeki podróżne opłaca się posiadać z jeszcze jednego powodu. Mają one lepszy kurs niż waluty obce. Podczas realizacji czeku podróżnego turysta musi posiadać paszport, a najlepiej jeszcze dodatkowy dokument potwierdzający jego tożsamość np. prawo jazdy.
Australijskie bankomaty czynne są całą dobę. Dzienny limit wypłaty wynosi zazwyczaj ok. 1000 $. EFTPOS, elektroniczny przelew gotówki w punkcie sprzedaży, to system, w którym zrzeszone są zakłady usługowe np. warsztaty samochodowe, sklepy ze sprzętem turystycznym, restauracje.
Z automatów telefonicznych można korzystać przy użyciu kart kredytowych podczas rozmów miejscowych (STD – Subscriber Trunk Dialing) i międzynarodowych.
Turyści z kartami kredytowymi Visa, MasterCard, Diners Club i American Express (AMEX) mogą wypłacać pieniądze w bankach i bankomatach. Karty kredytowe są bardzo przydatne podczas wypożyczania samochodów, ponieważ taki sposób płatności preferują pracownicy większości wypożyczalni.
Jeśli chodzi o napiwki, w Australii nie jest to obowiązkowe. Dobrym obyczajem jest zostawienie napiwku w drogich restauracjach, ale tylko wtedy, kiedy klient uzna to za niezbędne. Kelnerzy otrzymują zwykle 10% sumy rachunku jako wynagrodzenie za profesjonalną obsługę. Nie ma także zwyczaju zostawiania napiwków taksówkarzom.