Chiny – Regiony
Turystów na pewno zainteresuje teren położony najwyżej oraz najbardziej niedostępny. Mowa o Wyżynie Tybetańskiej. Na tym Dachu Świata, 3 5000 m n.p.m., przetrwała do dziś unikalna tradycja i kultura. W Lhasie, stolicy oraz ośrodku religii lamaickiej fascynują pałace, klasztory i świątynie. Natomiast Hongkong to nowoczesna architektura, wielkomiejskie życie, krajobraz całkiem odmienny niż w innych częściach Chin. Rozwój gospodarczy jest jednak skontrastowany z folklorem, który przetrwał pieczołowicie pielęgnowany.
Nankin, ośrodek uniwersytecki nad rzeką Jangcy, od wschodu otoczony górami Zijin Shan (Purpurowymi). Tam znajduje się obserwatorium astronomiczne. Właśnie w Nankinie znajduje się pałac cesarski pierwszych Mingów. Z kolei Szanghaj to miasto wydzielone, które powstało na miejscu dawnej osady rybackiej. W centrum miasta turystów zaskakuje układ urbanistyczny i organizacja przestrzeni zgodna z wytycznymi angielskiego wiktoriańskiego city.
Długą historię ma także miasto Hangzhou, które w czasie swojej podróży do Chin odwiedził Marco Polo. Wrażenie robi buddyjska sfera sacrum. Warto pamiętać, że miasto szczególnie znane jest z porcelanowych parasoli, przedmiotów wytwarzanych z bambusa, a także chryzantemowej herbaty.
Inne miasto portowe nad rzeką Jangcy to Wuhan, ośrodek uniwersytecki. Turyści nastawieni na wypoczynek aktywny mogą spróbować żeglowania na Jeziorze Wschodnim. Dzieci i młodzież na pewno zainteresuje spadochronowe miasteczko.
Region jest także atrakcyjny turystycznie ze względu na plaże i kąpieliska nadmorskie. Wśród najbardziej uczęszczanych można wymienić Beidaihe nad zatoką Bo Hai, Qing-dao, Wielki Kanał, mosty w Wuhanie i Nankinie.
Chiny Centralne, gdzie znajduje się prowincja Syczuan, znajdują się pomiędzy nizinami na wschodzie a wyżynami i górami Tybetu na zachodzie. Ważne zabytki kultury materialnej znajdują się w mieście Xi’an – pagoda Dayan, czyli Duża Pagoda Dzikich Gęsi z VII w., Baszta Bębna i Baszta Dzwonu z okresu Ming, park Xingqinggong.
Miasto Kunming nazywane jest miastem wiosny lub miastem kwiatów. Każdej wiosny odbywają się tam festiwale kwiatowe. Ozdobą miasta są różnorodne kompozycje kwiatowe z begonii, azalii, magnolii, kamelii i pierwiosnków.
Jezioro Dianchi
i jego najbliższa okolica (ok. 4 km od Kunmingu) to tereny
uzdrowiskowe, gdzie znajdują się sanatoria, plaże, kąpieliska. Można
tam także uprawiać aktywne sporty, jak żeglarstwo i wioślarstwo.