Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Egipt   /  Egipt – Kultura i religia

Egipt – Kultura i religia

Współczesny Egipt to kraj o bogatej kulturze ukształtowanej przez różne tradycje religijne. Starożytne królestwo Egiptu, powstałe przed ponad pięcioma tysiącami lat w delcie Nilu, posiadało własną, oryginalną religię, której namiestnikami bylifaraonowie, władcy uważani za wcielenia bogów. Starożytny Egipt fascynuje do dziś tajemniczą kulturą, która wciąż kryje w sobie wiele sekretów.

Niezwykła cywilizacja Egiptu, kojarzy się przede wszystkim z monumentalnymi piramidami – grobowcami, w których chowano mumie władców Egiptu. Sekrety egipskiej kultury zamknięte są do dziś w gigantycznych świątyniach, w których składano hołd potężnym bogom. Czczono wschodzące słońce, czyli boga Re, obawiano się przyjścia boga śmierci Ozyrysa, a wyznawcy pięknej, bogini Sechmet o głowie lwicy znani byli jako czarownicy i uzdrowiciele.Opowieści o pradawnych dziejach Egiptu, nieśmiertelności i wędrówce dusz transkrybowane hieroglificznym pismem na ścianach opustoszałych sanktuariów można oglądać w Egipcie do dziś…

Spojrzenia zaklętych w gigantycznych rzeźbach bogów, barwne freski zdobiące antyczne nekropolie… wszystko to sprawia, że mity i kultura starożytnych nadal jest obecna w Egipcie. Czasy tej antycznej cywilizacji, szczycącej się zadziwiająco wysoko rozwiniętą nauką i sztuką, trwały przez trzydzieści stuleci.

Pustynny kraj piramid dostał się następnie pod wpływy greckie i rzymskie. Obecny Egipt jest państwem islamskim. Mimo, iż islam przenika niemal wszystkie aspekty życia Egipcjan, turysta nie musi obawiać się wyjątkowych rygorów obyczajowych. Dobrze widziany jest jednak skromny strój i poszanowanie miejsc świętych. Szczególnie ważnym okresem w roku jest postny ramadan.

Około 10% populacji Egiptu to chrześcijanie znani jako Koptowie. Chrześcijanie koptyjscy, prześladowani przez cesarza Dioklecjana i uznani za prawowiernych przez Konstantyna Wielkiego, po soborze w 451 ustanowili własny, niezależny od Rzymu, patriarchat w egipskiej Aleksandrii. Należące do Koptów klasztory nad Morzem Czerwonym i na półwyspie Synaj są celem wielu pielgrzymek po dziś dzień.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje