Etiopia – Lalibela
Kościoły w Lalibeli to najsłynniejsze miejsce w Etiopii, przyćmiewające nawet afrykańskie pałace Gonderu. Są one nazywane „ósmym cudem świata” i stanowią dumę Etiopczyków. Osoby, które miały możliwość odwiedzenia tego niezwykłego miejsca twierdzą, iż nie da się go opisać słowami, to trzeba po prostu zobaczyć.
Swoją wyjątkowość świątynie w Lalibeli zawdzięczają unikalnemu wykonaniu, są one mianowicie wykute w skałach, w większości mieszczą się w kamiennych niszach pod powierzchnią ziemi. O powstaniu tych oryginalnych „budowli” krążą legendy. Najsłynniejsza z nich głosi, iż żyjący w XII w. Lalibela urodził się jako brat króla, jednakże gdy miał kilka lat obsiadł go rój pszczół, co miało świadczyć o tym, iż to właśnie on powinien rządzić krajem. Panujący władca, nie chcąc stracić tronu, podał bratu truciznę, która jednak nie uśmierciła Lalibeli, a jedynie wywołała prorocze sny. W sennych wizjach przyszły władca został przeniesiony do nieba, gdzie ujrzał miasto kamiennych świątyń i dostał polecenie od Boga stworzenia ich kopii na ziemi. Jednocześnie panującemu władcy stwórca we śnie nakazał abdykować na rzecz brata. Lalibela rozpoczął realizację boskiego planu niezwłocznie po objęciu rządów. Podobno do pracy zatrudnił ponad 40 000 ludzi, którzy przez prawie trzydzieści lat mozolnie wykuwali kamienne budowle. Powstało ich w sumie 12. Efekt okazał się na tyle niesamowity, że Etiopczycy do dziś twierdzą, iż w budowie pomagali ludziom aniołowie.
Ogromne budowle są praktycznie niewidoczne dopóki nie zbliży się do nich na kilka metrów, dzięki czemu w dawnych czasach miały dużą szansę pozostać nienaruszone podczas najazdu wrogich plemion. W skale wykute zostało nie tylko wnętrze świątyń, ale także ich mury zewnętrzne, co stanowi ewenement na skalę światową. Do dziś pozostaje tajemnicą dlaczego kościołów po prostu nie wzniesiono z kamienia. Wszystkie budowle czymś się wyróżniają, każdy kościół zbudowany jest na innym planie, są one monolitami, półmonolitami lub znajdują się w jaskiniach. W ich wnętrzach możemy oglądać barwne księgi i malowidła przedstawiające żywoty świętych i historie biblijne. Wśród tych imponujących zabytków warto wyróżnić:
– Biete Gijorgis (Kościół św. Jerzego) – wykuty na planie symetrycznego krzyża. Został on podobno wybudowany na życzenie samego św. Jerzego, który po zakończeniu budowy wjechał na koniu do jego wnętrza.
– Biete Medhane Alem (Kościół Odkupiciela Świata) – imponujący wielkością. Jest to największy wykuty w skale kościół na świecie o powierzchni przeszło 800 m kwadratowych, 33 metrach długości, 23 metrach szerokości i 12 metrach wysokości.
– Bet Genete Mariam (Dom Marii) – jest mniejszy od pozostałych świątyń wyróżnia się jednak urodą. Etiopczycy wierzą, że znajdujący się w nim kwadratowy basen z wodą pokrytą algami ma cudowne właściwości, pomaga na przykład bezpłodnym kobietom zajść w ciążę.