Francja – ceny i waluta
Francja to bez wątpienia kraj niezwykły. Nie bez przyczyny zresztą jest jednym z najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych. Trzeba przy tym przyznać, że ceny we Francji nie należą do najniższych. Warto więc wiedzieć, z jakimi kosztami trzeba się liczyć podczas pobytu. Poniżej wyjaśniamy również, jaka waluta we Francji obowiązuje.
Wakacje we Francji – czy we Francji jest drogo?
Wieża Eiffla, Luwr i Montmarte, świetne wina, chrupiące croissanty i pyszne sery – z tym najczęściej kojarzy nam się Francja. Paryż z całą pewnością przywodzi również na myśl kabaret Moulin Rouge i Plac Pigalle, gdzie niestety dziś raczej próżno szukać pieczonych kasztanów. Do tego dodać wręcz trzeba urocze uliczki i gwarne kawiarnie, świetną kuchnię i niezapomnianą atmosferę. Francja to kolebka kultury i sztuki. To kraj artystów i filozofów. To także cudownie zielona Prowansja, Lazurowe Wybrzeże i historyczna Normandia.
Nie ma się co dziwić, że francuskie wakacje to przedmiot marzeń wielu z nas. Kraj przyciąga zresztą każdego roku tysiące turystów z całego świata, którzy nie boją się spełniać swoich pragnień. Przed wyjazdem warto jednak dowiedzieć się trochę więcej na temat kraju, w tym również zyskać nieco informacji praktycznych, zwłaszcza tych dotyczących kosztów wakacji.
Z całą pewnością trzeba mieć więc świadomość, że ceny we Francji są wyższe od tych w Polsce. Ich konkretny poziom w znacznym stopniu zależy zaś od danego miejsca. Ale nie tylko. Na wysokość wakacyjnych kosztów ma bowiem wpływ jeszcze szereg innych czynników. To na pewno miejsce naszego zakwaterowania – na cenę za pobyt wpłyną warunki i standard, a także lokalizacja. Dobry hotel w Paryżu to na pewno spory wydatek. Natomiast nocleg gdzieś na przedmieściach stolicy nie powinien aż tak uderzyć nas po kieszeni. Poza tym nocować można w hostelach i motelach. Do wyboru są też kwatery i apartamenty o różnym standardzie.
Równie istotna będzie kwestia wyżywienia. Oczywiste jest przecież, że podczas wakacji jeść trzeba. Rzecz w tym, co wybierzemy – czy będą to standardowe obiady w barach, czy wystawne kolacje w ekskluzywnych restauracjach albo też coś pośredniego. Turystów kuszą także rozmaite smakołyki i lokalne przysmaki, a spełnianie zachcianek może generować dodatkowe koszty. Niektórzy natomiast zaopatrują się głównie w supermarketach i samodzielnie organizują swoje posiłki, co zapewne jest najbardziej budżetową (ale czy też najbardziej pożądaną?) wersją wakacji.
Nie sposób pominąć też kosztów atrakcji turystycznych. To jasne przecież, że pobytu w tak niezwykłym i ciekawym kraju nie ograniczmy do samej obecności tam. Chcemy coś zobaczyć, pozwiedzać, czegoś doświadczyć. Grzech by było nie skorzystać! Jeśli zaś chodzi o rozmaite atrakcje, to ceny są oczywiście pod tym względem dość zróżnicowane. Najkorzystniej wypada wstęp do państwowych muzeów. Na rejsy statkiem czy inne bardziej wymyślne atrakcje trzeba będzie jednak poświęcić nieco więcej środków.
Generalnie na pewno drożej jest w miejscowościach typowo turystycznych. Z wysokimi kosztami należy liczyć się również podczas pobytu w Paryżu. Taniej będzie w miejscach mniej znanych, niezbyt obleganych przez turystów.
Francja – waluta
Obowiązująca waluta we Francji to euro. Od 2002 roku to pełnoprawny środek płatniczy na terenie całego kraju. Francja należy do Unii Europejskiej. Co więcej, obok pięciu innych państw była współzałożycielem wspólnoty, której historia sięga 1951 roku. Wówczas powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, która potem znana była pod nazwą Europejska Wspólnota Gospodarcza. Od 1993 roku funkcjonuje zaś jako Unia Europejska. Poprzednią walutą we Francji był frank, który stracił ważność 17 lutego 2002 roku, zaraz po wprowadzeniu euro.
W kraju powszechne jest płacenie kartą – w większości miejsc akceptowana jest taka forma płatności. Dobra wiadomość jest też taka, że na terenie Francji istnieje rozbudowana sieć bankomatów. Warto jednak pamiętać, żeby mieć ze sobą trochę gotówki na sam początek pobytu. Dobrze będzie pomyśleć o tym już przed wyjazdem – wymiana polskich złotych na obowiązującą walutę we Francji nie zajmie nam dużo czasu, a może pomóc uniknąć stresujących sytuacji. Nie zaszkodzi też sprawdzić, czy nasza karta płatnicza może być używana za granicą.
Ceny we Francji – popularne usługi i produkty
Jak już powyżej wspomniano, należy liczyć się z tym, że ceny we Francji są zdecydowanie wyższe niż w naszym kraju. Warto być na to gotowym, dobrze przemyśleć swój wakacyjny budżet jeszcze przed wyjazdem i określić swoje możliwości.
Ceny noclegów we Francji
Na pewno dobrze mieć na uwadze koszty noclegów. Tu rozpiętość jest spora. W Paryżu za jedną noc trzeba zapłacić co najmniej 400 polskich złotych, ale w innych mniejszych miejscowościach może być to kwota nawet połowę albo więcej mniejsza.
Ceny jedzenia we Francji
Nie sposób pominąć także kwestii wyżywienia. Za standardowy obiad w ojczyźnie Napoleona Bonaparte i Coco Chanel zapłacimy średnio 15 euro, ale już kolacja dla dwóch osób z pełnym menu to koszt około 50-70 euro. Należy przy tym wiedzieć, że wieczorne posiłki są tu zwykle droższe. Warto też pamiętać, że np. koszt kawy może się różnić w zależności od miejsca jej wypicia – mniej zapłacimy, jeśli zdecydujemy się zostać przy barze, a więcej przy stoliku lub na tarasie. Jeśli chodzi o supermarkety, to ceny we Francji są wyższe od naszych, ale nie zawsze drastycznie odbiegają od cen za zakupy w Polsce.
Ceny atrakcji we Francji – wieża Eiffla, Luwr, Wersal
Francuskie wakacje nie obędą się jednak bez zwiedzania i atrakcji. Wjazd na wieżę Eiffla dla dorosłej osoby kosztuje około 30 euro. Na Luwr trzeba przeznaczyć średnio 25 euro i… sporo czasu. Cena za zobaczenie Wersalu to natomiast 25 euro. Mniejsze i mniej znane muzea będą zdecydowanie tańsze. Wstęp do niektórych zabytków jest zaś bezpłatny. Za jednodniowy pobyt w Disneylandzie zapłacimy około 400-500 złotych.
Z wakacji przywozimy przede wszystkim wspomnienia, ale również rozmaite pamiątki. Miniaturowa wieża Eiffla, dobre wino czy francuski ser to wręcz obowiązkowy element bagażu każdego wracającego do domu turysty. Możemy skusić się również na perfumy, makaroniki czy paryski beret. To oczywiście dodatkowe koszty, ale też wielka przyjemność. W tym przypadku ceny we Francji są także ogromnie zróżnicowane. Warto rozejrzeć się dobrze i zorientować w proponowanych cenach.
Gdzie we Francji jest najdrożej?
We Francji są wysokie ceny, przynajmniej z perspektywy polskiego turysty. Są zapewne wyższe od tych obowiązujących w naszym kraju, choć różnica między nimi w dużym stopniu zależy od tego, w jakim regionie Francji przebywamy i w jaki sposób spędzamy tam urlop.
Zdecydowanie najdrożej jest przy tym w Paryżu. Nie ma co do tego większych wątpliwości. Pobyt w stolicy wiąże się ze sporym wydatkiem, i to niezależnie od pory roku. Dotyczy to właściwie wszystkich usług i produktów – ich koszt znacznie przewyższa ceny, z którymi możemy spotkać się na terenie reszty kraju. Nie ma się zresztą czemu dziwić. Paryż to przecież jedna z najczęściej odwiedzanych stolic na całym świecie.
Nie najtaniej jest także na Lazurowym Wybrzeżu. Riwiera Francuska stanowi w końcu jeden z najbardziej atrakcyjnych i ekskluzywnych rejonów kraju, wręcz jego wizytówkę. Piękne plaże, malownicze widoki na góry i morze, bujna roślinność, wspaniałe zabytki – wymieniać można by długo. Południowa część kraju cieszy się przez to ogromną popularnością. Koszty pobytu są przy tym dość zróżnicowane, tak jak zresztą ogólnie ceny we Francji. Przy odrobinie wysiłku i cierpliwości z pewnością uda nam się jednak znaleźć wczasy na własną kieszeń i cieszyć się francuskim wybrzeżem.