Francja – Kultura i religia
Francja, dawniej określana mianem najstarszej córki kościoła, obecnie jest krajem laickim, w którym przywiązuje się ogromną wagę do kwestii przestrzegania równouprawnienia wszelkich wyznań oraz przyjaznej stosunków pomiędzy państwem a kościołami. Częstokroć ta francuska wrażliwość i wyczulenie w kwestiach religijno–światopoglądowych osobom z innych krajów wydawać się mogą przesadzone, co przejawia się między innymi w głośnej sprawie zakazu obnoszenia się z dewocjonaliami religijnymi. Kościół i państwo zostały formalnie odseparowane w 1905 roku na mocy odpowiedniej ustawy. Obecnie nauczanie religii w szkołach publicznych jest zabronione.
Pomimo tego, że 77% Francuzów deklaruje się jako chrześcijanie (obrządku rzymsko-katolickiego), odsetek osób praktykujących jest o wiele mniejszy. Drugą dominującą religią jest islam, którego wyznawców szacuje się na 10%. Są to imigranci, którzy przybyli do Francji z jej byłych kolonii. Sporą i nader wpływową grupą religijną są Żydzi, których liczbę określa się na poziomie 700 tysięcy. 15,5% całej francuskiej społeczności deklaruje się jako bezwyznaniowcy.
Francja to również jedna z kolebek europejskiej kultury. To właśnie z tego kraju wywodzi się wielu światowej klasy i sławy muzyków, malarzy, myślicieli czy pisarzy. Nasz południowo – zachodni sąsiad jest także jednym z filarów europejskiej i światowej literatury i filozofii. Do najznakomitszych przedstawicieli tej drugiej należy zaliczyć Voltaire’a, Rousseau, Diderota oraz Monteskiusza. Rozpoznawalnymi na całym świecie francuskimi pisarzami są między innymi: Victor Hugo (autor „Nędzników”), Honore de Balzac (autor „Komedii ludzkiej”), Albert Camus (autor „Dżumy”) czy Antoine de Saint – Exupery (autor „Małego Księcia”).
Na uwagę zasługuje także kino francuskie i jego wielkie gwiazdy. Do klasyki kinematografii francuskiej należy zaliczyć: komedie z udziałem Louisa de Funesa („Żandarm w Nowym Jorku”, „Żandarm na emeryturze”), „Do utraty tchu „(Jean – Luc’a Godard’a, twórcy i głównego przedstawiciela nurtu filmowego Nowej Fali), „Amelia” ( Jean – Pierre’a Jeunet’a z wspaniałą kreacją Audrey Tautou) czy filmy współczesnego reżysera Francoisa Ozona ( „8 kobiet”, „Basen”, „Czas, który pozostał”).
Dzisiejsze francuskie kino to także znane twarze, m.in.: Catherine Deneuve, Jean Gabin, Brigitte Bardot, Danielle Darrieux, Sophie Marceau oraz Gerard Depardieu, Jean Renoir czy Jacques Tati.