Tanzania – Kultura i religia
Tanzania ma sporo do zaoferowania, nie tylko jeśli chodzi o krajobrazy, ale również o wartą poznania kulturę. 40 mln to przybliżona ilość osób zamieszkujących Tanzanię. Największe liczby ludności skupiają się wokół dużych miast: Dar es-Salaam, Mwanza, Dodoma, Zanzibar, Arusha, Moshi. Podobnie jak inne państwa Afryki, Tanzania jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem etnicznym. Ta etniczna mozaika liczy niemalże 120 grup etnicznych, spośród których najliczniejsza jest rodzina ludów Bantu – Nyamwezi, Sukuma. Niedaleko granicy z Kenią żyją Masajowie (rodzina nilocka) – odróżniają się wyglądem (czerwone peleryny), wierzeniami (wyjątkowa rola jako hodowcy bydła oraz tradycjami (plecenie warkoczyków u mężczyzn, twarz pomalowana na czerwono, podskoki w trakcie tańca, dawniej też upolowanie lwa). Wyróżnia się także ludy z rodziny Suahili – Hehet, Gogo, Tumbuka czy Bena Mekonde, a pewien procent stanowią także Azjaci i Europejczycy.
Trzy podstawowe wyznania ludności zamieszkującej Tanzanię to islam (40%, w Zanzibarze ok. 90%), chrześcijaństwo (30%, głównie w interiorze w centrach misyjnych) i hinduizm. Religie pierwotne stanowią sporą część, bo ok 20%. Wciąż trwa walka o wyznawców, wciąż powstają nowe świątynie, które stanowią swojego rodzaju centra – przy świątyniach budowane są szkoły. W społecznościach muzułmańskich oczekuje się poszanowania tradycji – topless na plaży, skąpy strój na ulicach miast, filmowanie, jedzenie w ciągu dnia podczas ramadanu – może narazić turystów na duże nieprzyjemności.
Najważniejsze święta mają miejsce: 12 stycznia (jest to rocznica zamachu stanu), w marcu obchodzi się urodziny Proroka, na przełomie marca i kwietnia – Wielkanoc, 26 kwietnia wszyscy świętują Dzień Zjednoczenia, 8 sierpień to Dzień Rolnika, koniec ramadanu przypada w okolicach sierpnia, września (Eid al-Fitr), 9 grudnia święcony jest Dzień niepodległości a 25 Boże Narodzenie.
Podobnie jak etniczne zróżnicowanie ludności tak i języki są tutaj bardzo kolorową mieszanką. Najwięcej żywych języków pochodzi z rodziny bantu. Języki oficjalne to suahili i angielski. W szkołach podstawowych mówi się w języku suahili, w szkolnictwie wyższym natomiast (w Tanzanii znajdują się 4 uniwersytety) powszechnie korzysta się z języka angielskiego.