Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Wlochy   /  Co zabrać do Włoch?
Wakacje, podróże wakacyjne, podróżniczka. Pakowanie walizki na podróż. Co zabrać do Włoch

Co zabrać do Włoch?

Włochy to niezwykle popularny kierunek turystyczny. Nie ma się zresztą czemu dziwić, ponieważ słoneczna Italia ma nam naprawdę mnóstwo do zaoferowania. Przed wyjazdem warto jednak dowiedzieć się, co spakować do Włoch. Odpowiednio zorganizowany bagaż jest przecież jednym z warunków udanego urlopu – zapewni nam spokój i relaks podczas wakacji. Poniżej podpowiadamy również, jakie dokumenty na wyjazd do Włoch należy zabrać i ile pieniędzy przyda nam się na miejscu.

Wakacje we Włoszech – warto się dobrze przygotować

Włochy to przepiękny i bardzo ciekawy kraj. To ojczyzna Dantego, Ennio Moricone, Verdiego, Galileusza, Gucciego i Sophie Loren. We Włoszech tworzył Michał Anioł i Leonardo da Vinci oraz Federico Fellini. To na włoskie ulice wyjechało pierwsze Ferrari. W słonecznej Italii zjemy najlepszy makaron, najpyszniejszą pizzę i świetne tiramisu. To tu zobaczymy wspaniałe zabytki i zapierające dech w piersi krajobrazy.

Zanim jednak zaczniemy poznawać historię Włoch, zwiedzać kraj i smakować włoskich rarytasów, zatrzymajmy się na chwilę przy kwestiach praktycznych, co pozwoli nam odpowiednio przygotować się do wyjazdu i pobytu. Jedną z ważniejszych kwestii tego rodzaju jest przy tym pytanie, co zabrać do Włoch, żeby na miejscu cieszyć się w spokoju zasłużonym urlopem. Listę najważniejszych rzeczy zamieszczamy poniżej. Warto jednak od razu wyraźnie podkreślić, że odpowiednie spakowanie walizki i cała organizacja podróży – choć wydają się nużące i mało atrakcyjne – są naprawdę konieczne, żeby uniknąć przykrych niespodzianek.

Co zabrać do Włoch na wakacje – lista niezbędników

Pakowanie bagażu na wakacje być może nie należy do najprzyjemniejszych etapów planowania podróży. Jest jednak konieczne z perspektywy dobrej organizacji całego wyjazdu. Dla ułatwienia przedstawiamy więc listę niezbędników i podpowiadamy, co spakować do Włoch.

1. Dokumenty podróży

Absolutną koniecznością jest ważny dokument potwierdzający tożsamość. Szczegółowo to zagadnienie omawiamy jednak poniżej.

2. Apteczka

W podróży zawsze dobrze jest mieć ze sobą podstawowe leki (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe itp.), plastry i opatrunki oraz preparaty odkażające. Naprawdę warto spakować tego typu środki, nawet jeśli będziemy przebywać w miejscach z dostępem do apteki.

3. Wygodne buty

Wydawałoby się, że to oczywistość. Nie zaszkodzi jednak przypomnieć o komfortowym obuwiu, zwłaszcza jeśli mamy w planach sporo zwiedzania. Jeśli wybieramy się na wczasy w sezonie, warto też wziąć pod uwagę wysokie temperatury. Buty powinny być więc wygodne i przewiewne, najlepiej sprawdzone.

4. Lekkie ubrania

Kiedy zastanawiamy się, co zabrać do Włoch, nie powinniśmy zapomnieć o odpowiedniej odzieży. Najlepiej, żeby stroje były luźne i cienkie, dobrze oddychające. Z pewnością nie zaszkodzi mieć jednak też pod ręką bluzy lub lekkiej kurtki. Podczas kompletowania garderoby na wyjazd warto wziąć pod uwagę, że pogoda we Włoszech może się znacznie różnić w zależności od regionu i pory roku.

5. Nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, kremy z filtrem UV

Ochrona przed słońcem to podstawa, szczególnie latem. Dobrze jest więc zabrać ze sobą czapkę, kapelusz czy chustę, kremy ochronne i przyciemniane okulary. Przydatne mogą okazać się też środki po opalaniu.

6. Ładowarka do telefonu, adaptery do kontaktów i powerbank

Ładowarka to oczywistość – zabieramy ją przecież nie tylko na zagraniczne wakacje. Lepiej jest jednak o niej przypomnieć, bo w ferworze pakowania pamięć bywa zawodna. Do bagażu dobrze jest też dołożyć przejściówkę do wtyczek (włoskie kontakty często mają inne wejścia) oraz powerbank (będzie przydatny, jeśli telefon niespodziewanie nam się rozładuje).

Powyższa lista jest w oczywisty sposób dość orientacyjna. W dużej mierze każdy przecież sam zadecyduje, co spakować do Włoch. Dla niektórych konieczne będzie więc zabranie ciekawej książki czy czytnika albo słuchawek do słuchania muzyki, a dla innych bardziej eleganckich rzeczy na wytworną kolację w centrum Rzymu.

Zapewne warto też rozważyć zabranie ze sobą dobrego sprzętu fotograficznego – we Włoszech naprawdę będzie, gdzie robić zdjęcia. Zapewne przyda nam się również pakowny i wygodny plecak lub torba z dobrym zamkiem, a także portfel.

Dobrze jest też zaplanować wcześniej budżet przeznaczony na wakacyjne wydatki. Poniżej podpowiadamy zresztą, ile pieniędzy na wyjazd do Włoch będzie potrzebnych.

Wioska Castelmezzano, prowincja Potenza, Basilicata, Włochy. Źródło: www.shutterstock.com

Jakie dokumenty zabrać do Włoch?

Podczas planowania włoskich wakacji nie wolno zapomnieć o przygotowaniu wszystkich dokumentów niezbędnych do pobytu w tym niezwykłym kraju. Poniżej wyjaśniamy więc, jakie dokumenty na wyjazd do Włoch są potrzebne. 

Przede wszystkim musimy zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. Dokumenty potwierdzające tożsamość muszą mieć wszyscy podróżujący, również dzieci. Nie zaszkodzi spakowanie obu, czyli zarówno dowodu, jak i paszportu, np. na wypadek zgubienia czy kradzieży. 

Należy pamiętać także o karcie EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to ważny dokument wydawany przez NFZ, który umożliwi nam skorzystanie na miejscu z bezpłatnej pomocy medycznej, jeśli będziemy takiej potrzebować. Niewątpliwie warto jednak rozważyć również wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Zwłaszcza że EKUZ nie obejmuje wszystkich usług (np. transportu medycznego czy leczenia stomatologicznego). Prywatna polisa daje możliwość skorzystania z wizyt prywatnych. Może przydać się także w przypadku odwołania lotu czy w innych niespodziewanych sytuacjach.

Warto zresztą już jakiś czas przed wczasami zrobić sobie listę wyszczególniającą, jakie dokumenty na wyjazd do Włoch należy zabrać. Niektóre z nich wymagają bowiem wcześniejszego przygotowania, np. po kartę EKUZ trzeba wybrać się do oddziału NFZ, a przy wykupie ubezpieczenia zastanowić się nad wyborem ubezpieczyciela itp. Koniecznie sprawdźmy też ważność naszego dowodu i paszportu.

Ile pieniędzy wziąć na wyjazd do Włoch?

Trudno jednoznacznie określić, ile pieniędzy na wyjazd do Włoch należy ze sobą zabrać. W dużym stopniu zależy to przecież od naszych możliwości finansowych i planowanych wydatków. Z całą pewnością warto mieć jednak w portfelu zarówno kartę płatniczą, jak i trochę gotówki.

Trzeba także wiedzieć, że Włochy są dość drogim krajem. Ceny będą tu więc na pewno wyższe od polskich. Ich poziom zależy jednak od konkretnych miejsc, a także pory roku (poza wysokim sezonem powinny być niższe). W obleganych miejscowościach turystycznych i dużych miastach zapewne będzie więc drożej niż w mniejszych miasteczkach czy wioskach. Warto więc wybierać małe lokalne restauracje czy bary gdzieś poza kurortami.

Średni koszt obiadu to około 10 euro. Przy czym należy liczyć się z tym, że w znanych miejscowościach czy stolicy za posiłek zapłacić możemy znacznie więcej, nawet 20 euro albo drożej. Korzystnie wypadają też zakupy na targach, których we Włoszech nie brakuje. Możemy zaopatrzyć się tam w świeże ryby, owoce, warzywa itd.

Ostateczny koszt naszego urlopu będzie także uzależniony od wybranej formy wakacji. Przykładowo przy rezerwacji hotelu z wyżywieniem praktycznie odpadają wydatki na posiłki – przynajmniej z perspektywy budżetu do wydania na miejscu. Inaczej będzie to wyglądać, jeśli zdecydujemy się na objazdówkę po kraju z noclegami w różnych lokalizacjach. Możemy przecież potrzebować wynajęcia auta itd. Weźmy też pod uwagę zakupy – być może marzy nam się przywiezienie ciekawych pamiątek albo włoskiej pasty czy wina.

Czynnikami wpływającymi na sumę środków potrzebnych na wakacje są też forma podróżowania i planowane aktywności. Dużo zależy od miejsc, które chcemy odwiedzić – często wstęp jest płatny. Wybrany styl podróży i długość pobytu w dużym stopniu wpłynie też na to, co spakować do Włoch. Listę potrzebnych rzeczy najlepiej więc dostosować do każdego przypadku indywidualnie, a wcześniej dobrze ją przemyśleć.

Urlop we Włoszech – co zrobić, aby był udany? Przydatne informacje

Nie ulega wątpliwości, że wyjazd do Włoch to sposób na niezapomniany i wspaniały urlop. Italia to w końcu kraj pod wieloma względami niezwykły, który wręcz trzeba choć raz w życiu odwiedzić. Warto jednak mieć na uwadze kilka spraw, a tym samym zadbać o to, żeby nasze włoskie wakacje były naprawdę udane.

Przed wyjazdem najlepiej będzie więc szczegółowo przemyśleć, co zabrać do Włoch. Odpowiednio spakowana walizka to podstawa! Dobrze jest też zaplanować budżet i przygotować wcześniej wszystkie niezbędne do podróży dokumenty. Ponadto nie zaszkodzi dowiedzieć się nieco więcej o kraju, do którego się wybieramy. W każdym miejscu na świecie panują przecież inne zwyczaje. Warto więc mieć na uwadze np. to, że we Włoszech w godzinach wczesnopopołudniowych niektóre sklepy i restauracje są nieczynne. Pozwoli nam to uniknąć frustracji, kiedy z pustym żołądkiem staniemy przed zamkniętymi drzwiami lokalu. Z kolei w miejscach kultu lepiej mieć zakryte ramiona i kolana. Wiedza na ten temat może być zresztą bardzo praktyczną wskazówką już wtedy, kiedy zastanawiamy się, co spakować do Włoch. W kościołach często też nie wolno robić zdjęć. Wskazana jest także czujność na drogach zarówno z perspektywy kierowcy, jak i pieszego – Włosi potrafią jeździć jak szaleni.

Należy również pamiętać, żeby mieć ze sobą na początek choć kilka euro w portfelu, nawet jeśli zwykle korzystamy z karty płatniczej. Czasem może okazać się, że bez gotówki nie będzie możliwy zakup choćby butelki wody czy skorzystanie z toalety, bo wcale nierzadko płatność kartą nie jest w ogóle akceptowana. Po co więc denerwować się takimi sytuacjami podczas urlopu? Planowanie budżetu to zresztą bardzo istotna kwestia. Wskazana jest czujność, ponieważ można trafić na naciągaczy. 

Nieważne, ile pieniędzy na wyjazd do Włoch weźmiemy, dobrze jest mieć się na baczności i nie przepłacać bez potrzeby.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje