Turcja – Zdrowie i szczepienia
Przed wyjazdem do Turcji celu bezpieczeństwa zaleca się szczepienia przeciwko chorobom, takim jak: wirusowe zapalenie wątroby typu A, wirusowe zapalenie wątroby typu B, tężec, błonica, choroba Heinego-Medina czy dur brzuszny. W niektórych częściach Turcji istnieje możliwość zachorowań na malarię, tyfusa i wściekliznę. Malaria występuje zazwyczaj w południowo-wschodniej Turcji i w rejonach Amikova i Cukurova, w okresie od maja do października. W miejscowościach turystycznych ryzyko zachorowania jest jednak niskie, korzystanie ze specjalnych środków ochrony nie jest zatem konieczne. Warto jednak przed wyjazdem do Turcji skontaktować się z lekarzem, inaczej bowiem traktuje się zdrowych, dorosłych podróżników, a inaczej na przykład dzieci czy kobiety w ciąży. Do lekarza najlepiej wybrać się na 6-8 tygodni przed planowaną wycieczką do Turcji.
Aby bezpiecznie korzystać z uroków Turcji należy pić wodę butelkowaną oraz starannie myć wszelkie owoce i warzywa.Zaleca się także jedzenie w restauracjach i unikanie jedzenia proponowanego przez ulicznych sprzedawców. Należy także uważać gdy spożywamy produkty mleczne, Turcy często oszczędzają na prądzie a jedzenie nie przetrzymywane jest w odpowiednich warunkach. Mało turystów wie, że w Turcji klient restauracji ma prawo wejścia do kuchni i zobaczenia jak przygotowywany jest jego posiłek. Możemy zatem zaufać tureckim restauracjom.
Jeśli w Turcji pojawią się u nas jakieś problemy zdrowotne warto zwrócić się o pomoc do apteki – farmaceutka powinna udzielić nam pomocy. W nagłych wypadkach Polacy mogą korzystać z przychodni (tzw. saglik ocagi), klinik i szpitali (hastane). Punkty medyczne oznaczone są czerwonym półksiężycem oraz literą „H”. Usługi medyczne w Turcji nie należą do drogich, jednak nie reprezentują wysokiego poziomu jakości.
Turcja na ogół jest krajem bezpiecznym, warto jednak zachować zdrowy rozsądek.